Należy podnieść świadomość o używaniu konopi indyjskich

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Na świecie panuje pogląd, a i taki sam w Irlandii, że konopie indyjskie nie są aż tak szkodliwe i uzależniające, niż ich twarde odpowiedniki.

To nie jest prawdą, mówi świat medycyny, a opiera się na coraz większej ilości dowodów naukowych, jakie pojawiają się po cyklach badań. Lekarze przestrzegają więc przez nadmiernym używaniem konopi indyjskich, bo są tak samo niebezpieczne i mogą prowadzić do wielu zagrożeń dla zdrowia oraz życia. Potrzebna jest też w tym zakresie większa edukacja, przede wszystkim młodzieży, która marihuanę zaczęła już traktować całkiem normalnie, a nie zestawia tego ze słowem narkotyk.

Obecnie w Irlandii toczy się dyskusja i Zgromadzenie Obywatelskie debatuje nad możliwością zmian w przepisach o używaniu substancji narkotycznych, a i proponuje się liberalizację przepisów, które dotyczyć mają konopi indyjskich.

Tu jednak dużo do powiedzenia chcą mieć lekarze i profesor kliniczny na UCD Ray Walley stwierdził, iż badania, jakich jest znacznie więcej, niż jeszcze kilka lat temu udowodniły, że marihuana jest bardziej szkodliwa, niż wcześniej sądzono.

Profesor Ray Walley powiedział:

– Musimy mieć świadomość, że wiąże się to ze znacznymi potencjalnymi zagrożeniami dla młodego mózgu mężczyzn w wieku 24, 25 lat, które mogą mieć późniejsze konsekwencje, takie jak nasilenie problemów ze zdrowiem psychicznym. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzymaliśmy ogromne ilości informacji z badań przeprowadzonych w Danii, wskazujących, że aż do 30% psychoz określanych jako schizofrenia ,spowodowanych jest konopiami indyjskimi…

Profesor Walley dodał, że światowy trend jest jednak inny i wiele państw łagodzi przepisy antynarkotykowe, ale należy na to popatrzeć realnie. Takiego realizmu czasami brakuje i widać dosyć dziwne sytuacje.

Profesor Ray Walley kontynuował swoją wypowiedź:

– Musimy wyciągnąć wnioski z dowodów gromadzonych w takich miejscach jak Portugalia. Burmistrz Porto mówił o tym, że można sprzedawać marihuanę w pobliżu szkoły, ale w rzeczywistości nie można sprzedawać związków zawierających cukier. Zastanawiają się teraz, w jaki sposób zmodyfikowaliby swoją dekryminalizację. W Oregonie doszło do dekryminalizacji konopi indyjskich, która nie zakończyła się sukcesem. Musimy więc się dowiedzieć, jakie są dobre rzeczy z różnych miejsc, a jakie złe. 

Zgromadzenie Obywatelskie pod przewodnictwem Paula Reida nie ma jeszcze konkretnej opinii w tej sprawie, a obecnie zarówno gromadzi opinie, jak i wyniki badań w zakresie używania konopi indyjskich, a i przygląda się, jak sytuacja kształtuje się tam, gdzie przepisy doczekały się liberalizacji. Na tej podstawie powstać ma opinia, która przekazana zostanie rządowi, jako rekomendacja do zmiany lub pozostawienia ograniczeń prawnych z kwestii użytkowania marihuany.

Członkowie Zgromadzenia Obywatelskiego podkreślili, iż w tej sprawie należy mieć też pełną jasność i czym innym jest marihuana relaksacyjna, a czymś całkiem innym medyczna. Tych dwóch rodzajów nie należy łączyć i trzeba pamiętać, że jedna z nich jest lekiem.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Photo by Esteban López on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Cyfrowy detoks
Szkoły wymontowują

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!