Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

Zbliża się jedna z najważniejszych rocznic, jaką obchodzić będzie Irlandia i chociaż jest ona płynna, mówi o kwestii, która doprowadziła do zaprowadzenia pokoju na wyspie.

Chodzi oczywiście o 25. rocznicę podpisania Porozumienia Wielkopiątkowego, co zakończyło kilkudziesięcioletni okres niepokojów na irlandzkiej wyspie, ale też w Wielkiej Brytanii. Z tej okazji na uroczystościach pojawi się m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Biden, który zapowiedział swoją obecność już ponad tydzień temu. Oczekuje się, że prezydent USA, gościć będzie w Irlandii w okolicach 17 kwietnia, a do jego wizyty przygotowują się wszystkie służby zajmujące się bezpieczeństwem.

Już teraz przedstawiciele An Garda Síochána przebywają w USA, gdzie z United States Secret Service omawiają szczegóły wizyty i możliwe do wprowadzenia środki bezpieczeństwa, a te mogą objąć większą część wyspy.

Jak informują źródła, rozmowy służb bezpieczeństwa trwają już od kilku miesięcy, a i od tego czasu służby w całej Irlandii ściśle monitorują grupy dysydenckie, ale też środowisko przestępcze.  

Bezpośrednio za ochronę prezydenta USA oraz najważniejszych osób w państwie, z ramienia Irlandii, odpowiedzialna będzie Specjalna Jednostka Detektywistyczna Gardy, a ściśle współpracować będą z Jednostką Reagowania Kryzysowego, której członkowie działać będą po cywilnemu, natomiast służby bezpieczeństwa USA, będą kolejną linią obrony. Na ulicach pojawią się setki umundurowanych przedstawicieli Gardy, na trasie przejazdu kolumny prezydenta Bidena rozmieszczeni będą snajperzy, podobnie jak w miejscach, gdzie prezydent USA uczestniczyć będzie w uroczystościach.

Policja i służby bardzo dokładnie sprawdzą każdy kawałek Irlandii, gdzie zaplanowany pobyt ma Joe Biden, więc kontroli poddane będą budynki, ich dachy, podziemia, a nawet sprawdzone zostaną włazy do podziemnych kanałów oraz studzienki odprowadzające wodę z ulic. Niektóre z nich doczekają się tymczasowego zaspawania, aby uniemożliwić ich ewentualne wykorzystanie i podłożenie podziemnych ładunków wybuchowych.

Jednostka płetwonurków sprawdzać będzie wszelkie zbiorniki wodne w okolicy, gdzie przebywać ma prezydent USA, a wszystko z udziałem PSNI z Irlandii Północnej.

Aktualnie Garda, PSNI oraz FBI sporządzają listy osób, które mogłyby stać się ewentualnym zagrożeniem dla Joe Bidena, ale też innych dostojników państwowych, jacy pojawią się na uroczystościach 25. rocznicy podpisania Porozumienia Wielkopiątkowego.

Wizyta prezydenta USA potrwać ma 5 dni, a najpoważniejsze środki bezpieczeństwa wdrożone będą w Irlandii Północnej, Dublinie, hrabstwie Mayo, gdzie znajduje się dom rodziny Bidenów, ale też w hrabstwie Louth. Nie jest obecnie pewne, ale prezydencki samolot wyląduje prawdopodobnie w Shannon, bo tak działo się zazwyczaj, więc i ten obszar, jak i trasy przelotów prezydenckiego śmigłowca oraz trasy przejazdów opancerzonej limuzyny, również będą ściśle strzeżone. Te ostatnie nie zostaną podane do publicznej wiadomości do ostatniej chwili, głównie ze względów bezpieczeństwa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo The White House

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish Foreign Minis
Wotum nieufności wo