Możliwe są białe święta Bożego Narodzenia

Met Éireann twierdzi, że nie może obecnie wykluczyć, iż święta Bożego Narodzenia będą bezśnieżne, bo prognozy nie są jednoznaczne.

Wciąż istnieją przypuszczenia, że po chwilowym ociepleniu, które powinno zacząć się już jutro, nad Irlandię może powrócić fala bardzo zimnego powietrza i temperatury spadną wtedy nawet do -11 stopni Celsjusza, a i prawdopodobne będą opady śniegu. O ile tak się stanie, zima 2022/2023 stanie się najzimniejszą od 50 lat.

Met Éireann nie jest w stanie wykluczyć, że w święta Bożego Narodzenia, nie będzie opadów śniegu, więc mogą to być również pierwsze od lat białe irlandzkie święta i nareszcie na miejscu będą tu piosenki o białym Bożym Narodzeniu.

Joanna Donnelly z Met Éireann stwierdziła, że ma możliwości, aby wykluczyć możliwość opadów śniegu w najbliższych kilkunastu dniach, gdyż prognozy są bardzo niejednoznaczne, a i układ frontów atmosferycznych charakteryzuje się obecnie dużą zmiennością. W rozmowie z RTÉ Donnelly powiedziała:

Zawsze jest szansa, ale nasz klimat nie sprzyja białym Gwiazdkom w Irlandii, bo generalnie jest za ciepło. W ten weekend nastąpi małe załamanie, ale potem znów będzie zimniej. Nie tak zimno, jak tam, gdzie jesteśmy, ale jeszcze tego nie wykluczamy.

Dzisiaj w południe zakończy się alert pogodowy o statusie pomarańczowym dla Carlow, Kildare, Kilkenny, Laois, Longford, Louth, Meath, Offaly, Westmeath, Cavan, Monaghan, Clare, Cork, Kerry, Limerick, Tipperary, Galway, Leitrim, i Roscommon, jednak nie będzie to stan permanentny, gdyż po kolejnych 6 godzinach wejdzie w życie kolejny.

Dzisiaj o godzinie 18:00 zacznie obowiązywać ostrzeżenie pogodowe o statusie pomarańczowym dla Leinster, Cavan, Monaghan, Munster i Connacht, które potrwa do jutra do południa, a spodziewane są wtedy temperatury do -8 stopni Celsjusza.  

W podobnym tonie wypowiada się Alan O’Reilly z Carlow Weather, bo i on uważa, że święta, które nadejdą dla nas za 9 dni (dla Irlandczyków za 10 dni), mogą okazać się białymi, a przynajmniej z dużą dawką chłodu, więc będą różnić się od wielu poprzednich, gdy mieliśmy temperatury powyżej zera stopni i opady deszczu.

Alan O’Reilly powiedział:

–  To najzimniejszy okres od 2018 roku i najzimniejszy grudzień od 2010 roku. Więc to prawdopodobnie największa szansa na świąteczny śnieg od dłuższego czasu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Ryan Johns on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Należy wprowadzić
Zapowiada się kolej