Możesz mieć dużą nadpłatę w Revenue

Jak poinformował Irlandzki Urząd Skarbowy, w tym roku wiele osób może czekać miła niespodzianka, gdyż z wyliczeń Revenue wynika, że nadpłatę podatkową ma aż 366 000 gospodarstw domowych.

Wg Revenue ma to związek z deklaracjami skarbowymi składanymi po pandemii i w związku z pobieranymi zasiłkami pandemicznymi, a dotyczy zarówno roku 2020, jak i 2021. Jeden z ekspertów z dziedziny podatków osobistych powiedział, że ze względu na opóźnienia w przetwarzaniu deklaracji podatkowych, ale i w związku z opóźnieniami w ich składaniu, część gospodarstw domowych, nie wie jeszcze, że na ich kontach w Revenue powstała nadpłata i podczas tegorocznych rozliczeń, mogą spodziewać się całkiem poważnych zwrotów podatkowych, co będzie dużym zaskoczeniem.

Część osób nieświadomie nadpłaciła podatek za 2021 rok, głównie za pośrednictwem systemu PAYE, więc w nadchodzących miesiącach, nadwyżka będzie i im zwracana, co jest dobrą wiadomością w kryzysie kosztów utrzymania. Żeby jednak zwrot podatku otrzymać, należy złożyć wszelkie zaległe zeznania podatkowe i wyliczyć dochody, bo może się okazać, iż w Revenue czeka na nas spora ilość gotówki, a urzędnikom się ona nie przyda, więc „chętnie” ją oddadzą.

Ekspertka z Taxback.com Marian Ryan uważa, że nadpłaty podatkowe powstają z wielu powodów, a dzieje się tak również w związku ze zmianą statusu społecznego, ale i po zawarciu małżeństwa, jednak wiele nadpłat powstaje na skutek zmiany pracy i to jest główne źródło nadpłaconych podatków. Część osób zapomina, iż uprawnione są do różnych odliczeń podatkowych, więc i z tego tytułu powstają nadpłaty, co z kolei prowadzi do wniosku, że rachunki za leczenie, należy skrupulatnie przechowywać, a i przeglądać nawet te z lat poprzednich, by mieć pewność, iż zostały uwzględnione w rozliczeniach rocznych.

Marian Ryan dodała, że duża część gospodarstw domowych nie ma świadomości, że należy im się jakiś zwrot nadpłaconych podatków za lata poprzednie i w takiej sytuacji rekomenduje skontaktowanie się z którymś z biur księgowych, aby to fachowiec rzucił okiem na zgromadzone dokumenty oraz wydatki, a następnie przeanalizował sytuację podatkową, co może dać zwroty podatkowe.

Z danych Revenue wynika również, że w tym roku, ilość osób uprawnionych do otrzymania zwrotu z tytułu nadpłaconego podatku jest o ponad 100 000 wyższa, niż było to w roku 2021.

Revenue dodaje, że ważne stało się obecnie, aby skontrolować podatki naliczane przez system PAYE, bo może się okazać, iż pracownik nieświadomie nadpłacił niektóre kwoty, co będzie kwalifikować go do zwrotu i Urzędnicy Skarbowi prześlą nieprawnie pobrane pieniądze na konto podatnika.

W kraju są też osoby, które unikają płacenia podatków, a i tymi zajmuje się Revenue i obecnie ściga się ponad 200 000 podatników, na których kontach powstały zaległości w płatnościach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Stock Birken on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Inflacja a Black Fri
Zakaz dla ulicznych