Minister zaprasza lekarzy spoza UE

Minister zdrowia Stephen Donnelly opublikował swoje plany walki z brakami lekarzy rodzinnych w kraju, a zamierza szukać ich poza Unią Europejską.

Uruchomione zostaną dodatkowe programy szkoleń dla lekarzy GP niebędących mieszkańcami UE i wzrosną z 50 do 250 miejsc, co łącznie da wzrost poziomu szkoleń przez najbliższe półtora roku o 400%. To jeden ze środków, jaki opublikował minister Donnelly, który chciałby poprawić dostęp mieszkańców Irlandii do służby zdrowia, a i zaradzić rosnącym obawom pacjentów, że dostęp do placówek podstawowej służby zdrowia z roku na rok się pogarsza.

Stephen Donnelly dodał, że liczba miejsc szkoleniowych w Irlandii również wzrośnie o jedną trzecią do końca 2024 r., co spowoduje to wzrost w porównaniu z 2022 r.

Minister Donnelley powiedział:

– Jestem zdeterminowany, aby zwiększyć naszą kadrę medyczną. Musimy planować przyszłość. To niezwykle pozytywny krok, ponieważ oferuje więcej miejsc szkoleniowych dla lekarzy, którzy chcą specjalizować się jako lekarze pierwszego kontaktu i jest bardzo dobrą wiadomością dla pacjentów.

Podobnie wypowiada się dyrektor naczelny HSE Bernard Gloster, który dodał:

– Szybka ekspansja miejsc szkolenia lekarzy rodzinnych opiera się na pracy z ostatnich lat. Ten najbardziej pożądany rozwój jest największą pojedynczą poprawą dla przyszłych zasobów jednego z najważniejszych elementów usług zdrowotnych. Wykorzystamy każdą okazję, aby zapewnić rozwój praktyk ogólnych w całym kraju. Ten program szkolenia lekarzy spoza UE na lekarzy pierwszego kontaktu, opracowany przez HSE i ICGP ma natychmiastowy wpływ dzięki zwiększeniu zdolności w praktyce ogólnej, z przyjęciem 100 lekarzy spodziewanych do końca tego roku i dalszym naborem 250 do końca 2024 roku. Są to bardzo doświadczeni i wykwalifikowani lekarze pierwszego kontaktu z całego świata, którzy biorą udział w dwuletnim programie łączącym pracę pierwszego kontaktu z opieką mentorską i szkoleniami w wyznaczonych przychodniach. Zwiększenie liczby miejsc szkoleniowych dla lekarzy rodzinnych do rekordowo wysokiego poziomu 350, w połączeniu z wielkimi postępami poczynionymi w naszym programie poza UE, pomoże nam wzmocnić nasze usługi podstawowej opieki zdrowotnej i zwiększyć liczbę kluczowych pracowników – lekarzy rodzinnych teraz i w przyszłości.

Komentując zapowiedź, dyrektor naczelny Irlandzkiego Kolegium Lekarzy Ogólnych Fintan Foy, stwierdził:

– Z zadowoleniem przyjmujemy plany ministra dotyczące zwiększenia liczby miejsc szkoleniowych dla lekarzy ogólnych. Kryzys siły roboczej i obciążenia pracą w przychodniach ogólnych dotyka pacjentów, którzy muszą dłużej czekać na wizytę u lekarza rodzinnego, a także tysiące pacjentów, którzy nie mogą zarejestrować się w przychodni lekarskiej. Potrzebujemy więcej lekarzy ogólnych, a ten wzrost liczby miejsc szkoleniowych jest znaczącym środkiem umożliwiającym większej liczbie lekarzy, zostanie lekarzami pierwszego kontaktu tutaj w Irlandii. Doceniamy i dziękujemy ministrowi i HSE za wsparcie w naszym programie dla lekarzy wiejskich spoza UE. To wspaniała inicjatywa mająca na celu zapewnienie społecznościom wiejskim dalszego korzystania z wysokiej jakości usług lekarzy pierwszego kontaktu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by National Cancer Institute on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Gospodarstwa domowe
Jak Irlandia zamierz