Małe i średnie firmy podnoszą ceny

Wysokie koszty ponoszone przez małych i średnich przedsiębiorców odbijały się na klientach już wcześniej, a obecnie będą w jeszcze większym stopniu wpływać na ceny.

Według najnowszego indeksu oceny pewności MŚP Linked Finance 52% irlandzkich MŚP podjęło już decyzję o podniesieniu cen. Z najnowszych danych CSO wynika, że ​​inflacja w lipcu wyniosła 4,6%, w porównaniu z 4,8% w czerwcu i 9,6% w lipcu ubiegłego roku. Linked Finance stwierdził, że początkowe kroki podejmowane przez przedsiębiorstwa w celu rozwiązania problemu ograniczenia inflacji skupiały się na podwyżkach cen, ale w miarę zwalniania tempa inflacji, firmy uznały, że chcą zwiększać zyski.

Przegląd, oparty został na badaniach przeprowadzonych przez Behaviors & Attitudes, a wykazał, że ​​54% przedsiębiorstw podjęło działania wykraczające poza ustalanie cen, aby łagodzić skutki inflacji. Z badania dowiadujemy się również, że ​​34% przedsiębiorstw obniżyło koszty operacyjne, 19% zdecydowało się na dywersyfikację kategorii produktów, a 12% wprowadziło rabaty i promocje, aby poradzić sobie w wymagającym otoczeniu gospodarczym.

Badanie wskazuje również na pewne pozytywne nastroje i wskazuje na to, że mniej firm przewiduje spadek aktywności biznesowej w nadchodzącym kwartale. Indeks pokazał, iż 83% przedsiębiorstw spodziewa się wyników lepszych lub zgodnych z przewidywanymi oczekiwaniami w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Linked Finance stwierdziło jednocześnie, że sektor detaliczny w zaskakujący sposób wykazał „niezwykłe” wyniki, a przekraczające oczekiwania.

W raporcie Linked Finance czytamy:

– W tym kwartale przedsiębiorstwa handlu detalicznego odnotowały znaczny wzrost swojej działalności. Najnowsze ustalenia ESRI wykazały również, że znaczna poprawa sprzedaży detalicznej w dalszym ciągu napędza wzrost irlandzkiej gospodarki.

Dokument zauważa jednak, że 75% przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą detaliczną i hurtową podniosło już swoje ceny, co według raportu odzwierciedla nadrzędną tendencję polegającą na dostosowywaniu cen w odpowiedzi na presję inflacyjną.

Dyrektor generalny Linked Finance Niall O’Grady powiedział:

– Pomimo inflacji i zaniżania cen dla przedsiębiorstw i konsumentów, istnieją dowody na odporność, która definiuje irlandzki sektor MŚP i odzwierciedla jego zdolność adaptacji w obliczu zmieniających się trendów gospodarczych. Zdolność przedsiębiorstw do innowacji i wdrażania rozwiązań, takich jak dywersyfikacja produktów i kampanie promocyjne, podkreśla ewoluujące strategie przyjmowane przez przedsiębiorstwa w fazie umiarkowanego entuzjazmu.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by iam_os on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzki brak optym
W Irlandii łatwiej