Lisa Smith skazana za przynależność do ISIS

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Była żołnierka Irish Army Lisa Smith, która podejrzewana była o przynależność do ISIS, skazana została przez Specjalny Sąd Karny na 15 miesięcy więzienia.

Sąd uznał, że Lisa Smith podczas całego procesu utrzymywała, iż jest niewinna, a jednocześnie nie wyraziła skruchy za swoje postępowanie, co zakończyło się wyrokiem skazującym. Lisa Smith twierdziła jednak, że stała się ofiarą manipulacji, a jej proces był pokazowym.

Podczas ciągnącego się procesu wykazano jednak, że Lisa Smith wyjechała z Irlandii do Syrii w 2014 roku, aby dołączyć do ISIS, a jednocześnie już wcześniej wykazywała zachowania, które sugerowały, iż może wspierać ideały przyświecające tzw. Państwu Islamskiemu.

Lisa Smith jest więc pierwszą osobą, która skazana została przez irlandzki sąd za przestępstwo  terrorystyczne popełnione za granicą i przynależność do islamskiej grupy o charakterze terrorystycznym.

W chwili wydania wyroku, ubrana w hidżab Smith nie kryła rozgoryczenia z decyzji składu sędziowskiego i widać było na jej twarzy łzy.

Jednocześnie prawnicy Lisy Smith, zwrócili się do Sądu, aby zgodził się na wypuszczenie ich klientki na wolność za poręczeniem majątkowym, jednak sędzia prowadzący rozprawę, Tony Hunt, nie wyraził zgody i odmówił zwolnienia za kaucją. Adwokaci Smith argumentowali to, iż po niekorzystnym dla ich klientki wyroku, będzie ona wnosić odwołanie, co uprawnia ją do zwolnienia za poręczeniem majątkowym.

Wyrok jest prawomocny, a wykonanie kary nie zostało zwieszone, więc na apelację, 40-letnia Lisa Smith oczekiwać będzie w zakładzie karnym.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie będzie nocnych
„Brytyjski rząd p
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.