Landlord zarobi jeszcze więcej

Rynek najmu mieszkaniowego w kraju kurczy się z roku na rok, a rząd nie radzi sobie z tym problemem i chwyta się każdej możliwości, by zaradzić tej sytuacji.

Jedynym rozwiązaniem wg gabinetu, jest pomoc landlordom w podjęciu decyzji o pozostaniu na rynku najmu, więc proponuje, jak zrobił to minister finansów Michael McGrath, zachęty podatkowe, jakie znaleźć się mają w przyszłorocznym budżecie. Z informacji szefa resortu finansów wynika, że drobni właściciele wynajmowanych domów, płacić będą niższy podatek od wynajmowanej nieruchomości, więc koszty najmu ponownie się dla nich zmniejszą.

Obecnie rząd prowadzi wewnętrzne konsultacje koalicyjne, a ustalenia pozwolą przygotować odpowiednie propozycje, które zapisane zostaną w ustawie budżetowej 2024.

Przebywając w Cork, minister finansów Michael McGrath powiedział:

– Widzieliśmy, jak zbyt wielu właścicieli opuszczało rynek. Nie zawsze dzieje się tak ze względów podatkowych, ale w niektórych przypadkach podatek może mieć znaczenie.

Minister dodał, iż wielu właścicieli wynajmowanych wcześniej domów te sprzedało, a stało się to za przyczyną regulacji o najmie, które nie były zadowalające dla landlordów. W całej sprawie chodzi też o inne kwestie, więc regulacje Rady ds. Najmu Mieszkań i wprowadzenie minimalnych standardów, jakie powinno spełniać mieszkanie, by można je było wynajmować. To z kolei prowadziło do kosztów, jakie ponosił właściciel wynajmowanej nieruchomości mieszkalnej, więc albo zmuszony był do przeprowadzenia większego remontu, albo istotnej modernizacji, ale wielu nie chciało ponosić takich nakładów finansowych i nadal mieli ochotę wynajmować rudery.

Celem rządu, który nie jest w stanie dostarczyć na rynek odpowiedniej ilości mieszkań, stało się obecnie utrzymanie na rynku jak największej ilości prywatnych właścicieli domów z przeznaczeniem na najem, co można wg rządzących uzyskać w jeden sposób, czyli przyznać kolejne zniżki podatkowe.  

Koalicja chce również, aby w przyszłorocznym budżecie zapewnione zostały środki na wykup kompleksów mieszkalnych, co pozwoli Agencji Rozwoju Gruntów na ich przejmowanie i włączanie do puli mieszkań socjalnych, tanich na wynajem i przystępnych cenowo w zakupie. Ostateczne decyzje w tych sprawach zapaść mają we wrześniu, a o szczegółach dowiemy się podczas prezentacji budżetu na przyszły rok.

Bogdan Feręc

Źr. The Irish Times

Photo by Richard Horne on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
W jakim celu montuje
BofI podniesie oproc