Kobiety coraz częściej korzystają ze wsparcia Women’s Aid

Jak wykazały analizy, w ostatnim roku o 16% więcej kobiet zgłaszało się po wsparcie do organizacji Women’s Aid i więcej, niż kiedykolwiek wcześniej, o czym informowaliśmy wcześniej.

Organizacja działa w zakresie zapobiegania i zwalczania skutków przemocy oraz nadużyć w rodzinie, a w ubiegłym roku kontaktowano się z nią 31 229 razy. To wzrost o 16%, więc zarówno największa ilość w całej historii Women’s Aid, jak i najwyższy wzrost roczny. Ogólnie Women’s Aid otrzymała prawie 34 000 zgłoszeń o przemocy domowej wobec kobiet i dzieci, a nadużycia obejmowały przymusową kontrolę, przemoc emocjonalną, przemoc fizyczną, wykorzystywanie seksualne i kontrolę ekonomiczną, co ujawnione zostało kilkanaście dni temu, w okrojonej wersji raportu.

W 2022 roku przemoc przyjmowała też najostrzejszą formę, więc doszło do 12 morderstw związanych z przemocą domową, a w tym roku doszło już do pięciu takich zbrodni.

Roczny raport Women’s Aid 2022 podkreśla, że ​​poza przerażającymi i często długotrwałymi skutkami przemocy, ofiary przemocy domowej stoją przed wieloma innymi wyzwaniami. Według raportu negatywny wpływ inflacji na dochody rodzin, zwłaszcza w zakresie umyślnych nadużyć ekonomicznych, pogarsza tragiczna sytuacja tysięcy kobiet i dzieci w całym kraju. Organizacja Women’s Aid stwierdziła, że ​​reformy obiecane w Trzeciej Narodowej Strategii Rządu dotyczącej przemocy domowej, seksualnej i związanej z płcią „nie przychodzą wystarczająco szybko”, a i muszą zostać odpowiednio sfinansowane, aby uniknąć niepowodzenia.

Szefowa Women’s Aid Sarah Benson powiedziała w zeszłym roku, że kobiety powiedziały służbom wsparcia, że ​​partnerzy lub byli partnerzy narażali je na powszechne i brutalne nadużycia.

Pani Benson stwierdza:

– Kobiety zgłaszały napaści z użyciem broni; stały nadzór i monitoring, nieustanne poniżanie, upokarzanie, robienie i udostępnianie intymnych zdjęć oraz ich publikację w internecie, pełną kontrolę nad wszystkimi finansami rodziny, napaści na tle seksualnym, gwałty i grożenie utratą życia własnego lub ich dzieci. Wpływ na te kobiety był mrożący krew w żyłach i wahał się od wyczerpania, izolacji i beznadziei, do brutalnych napadów i odnoszenia ran, a także prowadził do poronień, ubóstwa, poczucia utraty tożsamości, myślami samobójczymi, wywoływał nadmierną czujność i bezdomność.

Na tym nie kończy się wyliczanie aktów przemocy przez Women’s Aid, a organizacja dodaje, że cierpiały też dzieci, w tym niemowlęta, które są krzywdzone przez sprawców, gdy atakują swoje matki przez napaść seksualną i molestowanie, a były świadkami przemocy domowej wobec matki. Dzieci są też przymuszane do kolejnych wizyt u znęcającego się ojca, a ci celowo niekiedy niszczą więzi matki z dzieckiem. Dzieci starsze, także często wykorzystywane są przez swoich ojców, ale za pośrednictwem technologii, czytamy w pełnym już teraz raporcie Women’s Aid.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Annie Spratt on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: