Klienci mocno ograniczają zakupy. Inflacja wciąż wysoka

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wydatki konsumenckie w Irlandii zaczynają mocno spadać, co wynika z najnowszego badania grupy Kantar Worldpanel.

Powodem jest najwyższa od 2008 roku inflacja, a w supermarketach po pierwsze pojawia się mniej klientów, a po drugie ich koszyki wyraźnie się zmniejszyły. Do tego wszystkiego widoczna już jest wyraźna zmiana przyzwyczajeń zakupowych i ze sklepowych półek częściej wybierane są artykuły tańsze oraz marek własnych.

W okresie 12 ostatnich tygodni do 10 lipca tego roku sprzedaż artykułów spożywczych obniżyła się o 3,1%, a wyraźny, bo na poziomie 0,9% spadek obserwowany jest w czterech ostatnich tygodniach przed pierwszą dekadą lipca.

Sprzedaż artykułów spożywczych marek własnych zwiększyła się w omawianym okresie o 1,5%, ale ogółem, w sklepach sieciowych wydaliśmy o 19 milionów euro więcej, niż było to przed rokiem, a supermarketami, które zanotowały wzrosty sprzedaży, są Tesco, Dunnes Stores, Lidl oraz sprzedawcy detaliczni w internecie, gdzie popyt wzrósł o 1/5.

Niższa sprzedaż spożywcza, odbijać się też będzie na producentach i importerach, więc i oni zaczęli już ograniczać zakupy oraz produkcję, co może prowadzić nas do wniosku, iż ożywienie gospodarcze po pandemii, za chwilę się zakończy i firmy z Irlandii zaczną wprowadzać modele oszczędnościowe swojego funkcjonowania.

Widać to wyraźnie w wydatkach przedsiębiorstw, informuje grupa biznesowa IBEC, a powodem są rosnące koszty zakupu energii, wzrastające stopy procentowe kredytów, wyższe płace, nowe przepisy prawa pracy, co osłabia potencjał firm, a sytuacja na rynkach międzynarodowych wpływa na kondycję eksporterów, bo i ci odczuwają mocne ograniczenia zamówień.

Z badania Kantar dowiadujemy się też, że średnia cena artykułu spożywczego w sklepie podniosła się rok do roku o 6,3%.

W Irlandii najpopularniejszą siecią jest obecnie Tesco, które zastąpiło na pozycji lidera sprzedaży detalicznej Dunnes Stores, a kolejnymi sklepami z najwyższym udziałem w rynku są SuperValu, Lidl oraz Aldi.

Swoje badanie opublikował też Central Statistics Office, a w tym opracowaniu pojawiła się informacja, że z powodu inflacji najbardziej cierpią teraz osoby starsze, mieszkające samotnie i wynajmujące mieszkania. Grupą gospodarstw domowych, których inflacja dotyka najbardziej, są te z najniższymi dochodami, przede wszystkim na terenach wiejskich.

Wg CSO inflacja za czerwiec wyniosła 9,1%, a ceny konsumpcyjne podniosły się o ponad 10%, co stanowi wyzwanie dla gospodarstw domowych w kraju. Jako główny czynnik ubożenia irlandzkiego społeczeństwa CSO podaje koszt zakupu energii, a jest to też podstawowy impuls do napędzania inflacji w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Kantar/IBEC/CSO

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish gov't approve
Testy PCR będą pł

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!