Każdy dzień wojny w Ukrainie przekłada się na śmierć dziecka

Od czasu eskalacji wojny w Ukrainie w lutym 2022 r., głównie w wyniku bombardowań, co najmniej 530 dzieci zginęło, a 1086 zostało rannych. Ukraińskie dzieci i ich rodziny przeżyły 500 dni przymusowych przesiedleń, niewyobrażalnych strat i nieustającej przemocy.

Od lutego 2022 r. tysiące szkół, szpitali oraz źródeł wody i energii w Ukrainie zostało uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku ostrzałów. W efekcie, aż 6,3 mln ukraińskich dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej, pozostając bez dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej. Prawie dwie trzecie zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Niektóre musiały uciekać same, narażając się na przemoc, porwania, wykorzystanie seksualne i handel ludźmi. Życie wielu z nich jest stale zagrożone.

Trudną sytuację najmłodszych pogarsza nieustanne poczucie strachu, niepokój i rozpacz związane z przemocą, utratą bliskich, rozłąką z rodziną i wysiedleniem. Wiele dzieci, które szukały schronienia w krajach ościennych, pozostaje bez dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i ochrony.

Ta wojna była i nadal jest tragedią tysięcy ukraińskich dzieci. Szczególnie narażone są te niepełnosprawne, pozbawione opieki rodzicielskiej oraz przebywające w placówkach opiekuńczych. W wielu miejscach, często niemal na pierwszej linii frontu, nieustająco reagujemy na kluczowe potrzeby humanitarne dzieci. Jestem przekonana, że odbudowa społeczeństwa ukraińskiego nie będzie możliwa bez długofalowego wsparcia potrzeb najmłodszych, szczególnie w zakresie zdrowia psychicznego

Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska

500_dni_Ukraina.jpg

Od czasu eskalacji wojny UNICEF rozszerzył swoją działalność w Ukrainie. Prowadzimy aktywności pomocowe m.in. w Kijowie, Lwowie, Odessie i Dnieprze, dostarczając pomoc humanitarną oraz krytyczne wsparcie dla dzieci i rodzin. Koncentrujemy się na zapewnieniu dzieciom dostępu do opieki zdrowotnej, szczepień, wsparcia żywieniowego, edukacji, wody i urządzeń sanitarnych oraz zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego.

Dzięki wsparciu UNICEF w Ukrainie:

  • ponad 1,8 mln dzieci korzysta z różnych form edukacji
  • ponad 3,4 mln dzieci i opiekunów korzysta z pomocy w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego
  • niemal 5,6 mln osób ma zapewniony dostęp do bezpiecznej wody do picia i potrzeb sanitarnych
  • niemal 6,8 dzieci i kobiet korzysta z podstawowej opieki zdrowotnej w placówkach wspieranych przez UNICEF i za pośrednictwem zespołów mobilnych

UNICEF Polska

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Lider Aontú wzywa d
Support Trans &