Inflacja w sierpniu na rekordowym poziomie. Analitycy go nie przewidzieli

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 r. wzrosły rdr o 16,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,8 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w sierpniu o 15,5 proc. rdr i wzrostu o 0,2 proc. mdm.

INFLACJA OGÓŁEM 16,1
Żywność i napoje bezalkoholowe 17,4 
Nośniki energii 40,3
Paliwa do prywatnych środków transportu 23,3

Nadchodzące miesiące przyniosą niewielkie spadki inflacji; na koniec IV kwartału br. wzrost cen sięgnie 14,5 proc. – ocenia Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych GUS. Według niego poniżej 10 proc. wskaźnik ten spadnie w czerwcu 2023 r.

Jak zwrócił uwagę Jakub Rybacki z PIE, inflacja wzrosła w sierpniu znacznie powyżej prognozowanych przez analityków 15,4 proc. Dodał, że komunikat GUS wskazuje na coraz szybciej rosnące ceny energii.

„Rośnie również inflacja bazowa – szacujemy, że w sierpniu osiągnęła ona poziom 9,8 proc.” – wskazał ekspert. Dodał, że zmiany te rekompensuje niższy wzrost cen paliw – tankowanie na stacjach benzynowych było w sierpniu droższe o 23,3 proc. niż rok temu; w lipcu było to 36,8 proc.

W ocenie Rybackiego nadchodzące miesiące przyniosą niewielkie spadki inflacji – na koniec IV kwartału wzrost cen będzie sięgać 14,5 proc. Jak wyjaśnił, to głównie efekt niższego wzrostu cen paliwa oraz usług. Jednocześnie – jak dodał – przedsiębiorstwa dalej będą podwyższać ceny towarów przemysłowych w związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej. „Mocno zdrożeją również rachunki za ogrzewanie – Urząd Regulacji Energetyki podniesie taryfy o około 40 proc.” – wskazał.

W ocenie PIE, w I kwartale 2023 r. inflacja ponownie wróci w okolice 15,5-16 proc. „Będzie to efekt podwyżek cen energii elektrycznej oraz gazu” – stwierdził Rybacki. Według niego inflacja bazowa dalej pozostanie wysoka z uwagi na rosnące koszty firm. „Wyraźnego spadku spodziewamy się dopiero w II kwartale przyszłego roku” – prognozuje. Według PIE w czerwcu inflacja spadnie poniżej 10 proc., a w całym 2023 r. wyniesie około 9,5 proc. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Dlahandlu.pl /PAP

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Czterodniowy system
Eksperci z UM we Wro