Inflacja po wzroście spadła

W ciągu ostatnich miesięcy od lutego tego roku, w Irlandii obserwuje się spadek inflacji, chociaż były też pewne potknięcia.

W maju tego roku inflacja w kraju spadła do 6,6%, a jeszcze miesiąc wcześniej wynosiła 7,2%. Oznacza to, że maj był dwunastym miesiącem z rzędu, w którym inflacja krajowa przekroczyła 5%, podaje Central Statistics Office. W lutym tego roku inflacja wynosiła 8,5%, a w każdym z trzech ostatnich miesięcy zwalniała, dodaje CSO.

Najwyższe wzrosty inflacyjne w ostatnich 12 miesiącach pojawiły się w zakresie cen mieszkaniowych, wody, energii elektrycznej, gazu i paliw, dodając do rachunków 16,4%, a następnie żywności oraz napojów bezalkoholowych 12,7%. Ceny w restauracjach i hotelach podniosły się o 8,6%, a rekreacja i rozrywka podrożała o 6,4%.

W podziale na poszczególne działy energia elektryczna zdrożała w rok do końca maja o 34,7%, gaz 47,4%, a także wzrosły odsetki od kredytów hipotecznych o 44,1% i nadal napędzają inflację, a konsumenci doświadczyli znacznych podwyżek cen cukru 42,5%, mrożonych ryb o 28,1%, mleka świeżego pełnego o 18,9% i jaj o 18,8%.

CSO opublikowało również dane średnich cen w Irlandii, a te dotyczą podstawowych produktów spożywczych i 800-gramowy bochenek chleba białego zdrożał o 18 centów, 800-gramowy bochenek chleba ciemnego o 17 centów, 2 litry pełnotłustego mleka o 35 centów, natomiast funt masła zdrożał o 40 centów.

Spadki cen zanotowano w edukacji o 6,3%, transporcie publicznym 1,7%, i w maju były one niższe, niż jeszcze w kwietniu tego roku.

W ujęciu miesięcznym inflacja cen konsumpcyjnych wyniosła 0,9%, przy czym najbardziej wzrosły ceny w restauracjach i hotelach o 1,6%, ze względu na wyższe koszty zakwaterowania i wyżywienia oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych o 1%. Ceny transportu obniżyły się ogółem o 1,2%, mieszkań, wody, elektryczności, gazu i innych paliw o 0,1% oraz łączności, które spadły o 0,1%.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Photo by Joachim Schnürle on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nadmierne poleganie
Kolejny sklep Jysk w