Nadmierne poleganie rządu na prywatnych deweloperach w zakresie mieszkalnictwa socjalnego wiąże się z wysokimi kosztami i dużym ryzykiem

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin powiedział, że nadmierne poleganie rządu na prywatnych deweloperach przy dostarczaniu mieszkań socjalnych wiąże się z wysokimi kosztami i wysokim ryzykiem. 

Komentarz posła reprezentującego Dublin Mid West TD wygłoszony został po uzyskaniu nowych informacji z Departamentu Mieszkalnictwa, z których wynika, że ​​73% nowo wybudowanych mieszkań socjalnych w zeszłym roku, dostarczonych było przez prywatnych deweloperów, a w ramach projektów pod klucz i przejęć.

Poseł Ó Broin powiedział:

– W zeszłym roku rząd sfinansował dostawę 7433 nowo wybudowanych domów socjalnych. To znacznie mniej niż 9 000 nowo wybudowanych domów socjalnych obiecanych przez Darragha O’Briena w jego planie mieszkaniowym. Nowe informacje przekazane mi w tym tygodniu przez Departament Mieszkalnictwa pokazują, że zaledwie 27% tych domów zostało dostarczonych bezpośrednio przez władze lokalne i zatwierdzone organy mieszkaniowe. Największą część ubiegłorocznej produkcji dostarczyli prywatni deweloperzy w tzw. projektach pod klucz. 4026 mieszkań, stanowiących 54% całości, zakupionych zostało przez rady i spółdzielnie mieszkaniowe od prywatnych deweloperów. Pozostałe 19% nowo wybudowanych domów socjalnych zostało zakupionych od prywatnych deweloperów na podstawie części V ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gdzie 10% prywatnej zabudowy kupowane jest pod budownictwo socjalne. Oznacza to, że 73% wszystkich nowych domów socjalnych dostarczonych w zeszłym roku zostało zasadniczo zakupionych od prywatnych deweloperów. Tylko 1976 domów zostało oddanych przez władze lokalne i zatwierdzone organy mieszkaniowe na terenach publicznych. To duże ryzyko i wysokie koszty. Wysokie ryzyko, ponieważ ujawnia nadmierne poleganie na prywatnych deweloperach w zakresie dostarczania mieszkań socjalnych. Wysoki koszt, ponieważ generalnie inwestycje pod klucz i Part V są droższe, niż dostawa bezpośrednia, ponieważ koszty gruntu i marża dewelopera są wliczane w cenę. Podczas gdy budowa pod klucz i część V muszą pozostać kluczowe dla dostarczania mieszkań socjalnych w nadchodzących latach, liczby te pokazują, że rząd musi skoncentrować się na zwiększeniu bezpośredniej produkcji dostarczanej przez władze lokalne i zatwierdzone organy mieszkaniowe. Będzie to wymagało zwiększonych inwestycji i reformy procesów zatwierdzania i przetargów nałożonych na rady i organy mieszkaniowe przy dostarczaniu domów socjalnych.

Odpowiedź na pytanie poselskie posła Ó Broina można przeczytać tutaj.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo by Brett Jordan on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jak wygląda wzrost
Inflacja po wzrości