Ile wydamy na te święta?

Wg najnowszych badań Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC), wydać mamy o 20% więcej, niż było to w roku ubiegłym.

Jak podkreśla CCPC konsumenci liczeni ogółem wydadzą w tym roku na święta Bożego Narodzenia średnio 1200 €, ale 1/3 kupujących zamierza wydać 1000 €, natomiast gospodarstwa domowe z dziećmi 1600 €. Najlepiej sytuacja kształtować się ma w grupie bezdzietnej, bo w tym przypadku również widać będzie wzrost wydatków, ale minimalny.

Największych wydatków CCPC spodziewa się w grupie wiekowej 35 – 44 lata i tu średnią stanowić będzie prawie 1500 €, a połowa z nich wyda, co wynika z sondażu nieco więcej niż 1000 €. Osoby poniżej 25 roku życia wydadzą 639 €, a rok wcześniej było to 525 €, natomiast 14% w tej grupie na święta wyda poniżej 100 € i ta grupa stanowić ma w tym roku 12%.

Powodem, dlaczego święta w tym roku będą droższe jest wzrost cen, odpowiedziało 73% respondentów, a 42% wyda więcej, bo chce, by święta były wyjątkowe. 29% dodało, że ich święta będą droższe, ale to dlatego, iż zarabiają więcej i mogą też więcej wydać. Ogółem 20% osób więcej wyda na te święta wyższe kwoty, niż przed rokiem, a przyczyną jest zgromadzenie większej ilości oszczędności.

Grupa osób, która planuje zapożyczyć się na święta, spadła w tym roku i do takiego działania przygotowuje się zaledwie 1 na 4 badanych. W roku ubiegłym 1 na 3 badanych deklarował zaciągnięcie pożyczki konsumpcyjnej na święta lub zapożyczenie się u znajomych. Tylko 15% zamierza zwiększyć poziom świątecznego zadłużenia poprzez wykorzystanie karty kredytowej, a rok wcześniej było to 29%.

Kobiety zamierzają wydać znacznie więcej niż mężczyźni, chociaż wzrost wydatków widać w obu przypadkach.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1006 mieszkańców Irlandii, a odbywało się w dniach od 17 do 31 października 2022 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by freestocks on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Lider Aontú żąda
Covid = zwykłe prze