Humane World for Animals Europe szkoli polską policję i prokuraturę jak postępować z dzikimi zwierzętami

Międzynarodowa organizacja ochrony zwierząt Humane World for Animals Europe (dawniej znana jako Humane Society International) wspólnie ze Stowarzyszeniem Prawnicy na Rzecz Zwierząt prowadzi kolejny cykl szkoleń adresowanych do polskiej policji i prokuratury, które mają pomóc organom ścigania w sprawach dotyczących dzikich zwierząt. Dodatkowym wsparciem jest dedykowany poradnik dla policji, który ma pomóc funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom w ich codziennej pracy.
W tym roku szkolenia dla Prokuratury Regionalnej i Komendy Wojewódzkiej Policji odbyły się już w Katowicach. Planowane są kolejne – w Rzeszowie, Gdańsku, Szczecinie, Białymstoku i Lublinie. Bierze w nich udział policja oraz prokuratorzy. Są one odpowiedzią na zgłaszane przez adresatów szkoleń potrzeby w tym zakresie. Szkolenia podejmują tematykę zwierząt dzikich na terenach zamieszkałych przez ludzi, nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami, eutanazji, gatunków inwazyjnych oraz funkcjonowania ośrodków rehabilitacji i azylów dla zwierząt.
W Polsce odpowiedzialność służb za zwierzęta wolno żyjące jest wciąż rozproszona, a ustawa o ochronie zwierząt dość pobieżnie reguluje ich status. Jednak w przypadku różnego typu zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt na miejscu jako pierwszy pojawia się często policyjny patrol.
„Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące dzikich zwierząt są rozproszone w wielu aktach prawnych i często niejednoznaczne” – podkreśla Iga Głażewska-Bromant, dyrektorka Humane World for Animals w Polsce – „Prowadzi to do różnych interpretacji i trudności w praktycznym stosowaniu i egzekwowaniu prawa, zwłaszcza w przypadku zwierząt będących ofiarami wypadków drogowych lub potrzebujących pomocy weterynaryjnej. Dlatego organizujemy kolejną serię szkoleń, które przybliżą polskiej policji i prokuraturze przepisy oraz procedury postępowania. Przygotowaliśmy również specjalny informator, który ma być praktycznym wsparciem dla policjantów i policjantek”.
„Głęboko wierzymy w to, że odpowiednie przygotowanie merytoryczne policji i prokuratury będzie miało wpływ na zwiększenie efektywności wykrywania, ścigania oraz karania sprawców przestępstw i wykroczeń popełnianych przeciwko dzikim zwierzętom – mówi Maria Januszczyk, wiceprezeska Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt. – Poprzez prowadzone przez nas szkolenia chcemy pokazać, że współpraca pomiędzy organizacjami, a organami ścigania ma fundamentalne znaczenie dla realizacji założeń zarówno gatunkowej, jak i humanitarnej ochrony zwierząt”.
„Bywa, że zwierzęta dzikie są dla człowieka niezauważalne. Jako obywatele nie posiadamy wiedzy jak je chronić i jak reagować w różnych sytuacjach, w których nasze drogi się przecinają, ponieważ ta wiedza jest mało dostępna. Mamy nadzieję, że wspólne inicjatywy będą budować przekonanie, że państwo i społeczeństwo obywatelskie mogą działać razem na rzecz ochrony wartości takich jak życie i dobrostan zwierząt, które powinny być ważne dla nas wszystkich” – dodaje Hanna Cichocka ze Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt.
Szkolenia i poradnik przygotowane z inicjatywy Humane World for Animals Europe wspólnie ze Stowarzyszeniem Prawnicy na Rzecz Zwierząt to kolejny krok w celu poprawy ochrony dzikich zwierząt w Polsce. Bez współpracy ze służbami i instytucjami, które z mocy prawa zajmują się jego stosowaniem, działania w tym zakresie nie byłyby możliwe. W kolejnych latach planowane są następne szkolenia. Niezależnie od tego, niezbędne są zmiany w prawie, które wyeliminują luki i umożliwią skuteczne egzekwowanie przepisów.
Źródło informacji: Humane World for Animals Europe