Globalna recesja uderzy też w Irlandię

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Irish Business and Employers Confederation ostrzega, że spowolnienie gospodarcze na świecie, odbije się również na ekonomii Irlandii, co ujawniono w raporcie, jaki właśnie został upubliczniony.

Wg IBEC, należało też obniżyć prognozy wzrostu gospodarczego Irlandii, więc ta jest teraz niższa o 2-3 procent, a dotyczy wyników ekonomicznych kraju na następny rok. Irish Business and Employers Confederation spodziewa się również, że gospodarka wyspy znacznie spowolni w okresie od stycznia do grudnia przyszłego roku, a będzie się to dziać za sprawą recesji w Unii Europejskiej, ale też działań, jakie doprowadzić mają do ustabilizowania inflacji.

Nałożony efekt może doprowadzić do załamania ekonomicznego w niektórych działach, przede wszystkim w przemyśle wytwórczym, ale cierpieć będzie również sektor turystyczny i jemu pokrewne.

Część opracowania poświęcona została sektorowi detalicznemu, bo i ten czekać mają kłopoty, a zanosi się na zmniejszony popyt, co z kolei pociągnie za sobą łańcuch zdarzeń, więc i sektor hurtowy, ale i produkcyjny żywności, może mieć problemy z utrzymaniem rentowności.

Mówi się, że obecne wyniki ekonomiczne Irlandii są raczej nie do utrzymania w 2023 roku, więc należy się przygotować, iż wzrost gospodarczy będzie bardzo niski i przypuszczalnie przekroczy niewiele ponad 2%.

Wynikać to ma z ocen gospodarczych w ujęciu globalnym, a duży wpływ na to będzie miała wojna na Ukrainie, a właściwie jej kontynuacja, ale też występujące już zagrożenia, jakie pojawiły się na Bliskim Wschodzie. IBEC uważa, że globalna gospodarka nadal będzie hamować, więc co naturalne, odbije się też echem w Irlandii.

Wielu ekonomistów sygnalizuje, że do recesji na skalę globalną jest bardzo blisko, więc pojawić się ma najdalej za kilka miesięcy.

Najnowszy Quarterly Economic Outlook opublikowany przez grupę pracodawców IBEC przewiduje znacznie gorszy rok dla irlandzkiej gospodarki, która w 2022 r. miała silny, ale hamujący wzrost ekonomiczny, a i dobrze radziła sobie pomimo presji inflacyjnej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Mathieu Stern on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.