Fentanyl zastępuje heroinę

Irlandzkie gangi narkotykowe miały niedawno problem z zaopatrzeniem w heroinę, jednak ten już rozwiązały i proponują swoim klientom środek zastępczy.

Jak dowiadujemy się z informacji przekazywanych przez irlandzką policję, heroina zastępowana jest obecnie fentanylem, czyli narkotykiem w całości wytwarzanym syntetycznie. Stało się to po tym, jak afgańscy talibowie zakazali uprawy maku, co wywołało na światowym rynku opiatów problemy z zaopatrzeniem.

Wiele grup przestępczych zaczęło wówczas szukać zastępstwa do heroiny, a tym stał się właśnie fentanyl, który jest znacznie bardziej uzależniający.

Jak oceniają specjaliści, fentanyl jest 60 razy silniejszy od heroiny i 100 razy silniejszy od morfiny, a jak dodaje CDC z USA, powoduje znacznie więcej zgonów, niż heroina.

Obecnie na całym świecie władze medyczne ostrzegają przed używaniem fentanylu, gdyż ten środek bardzo łatwo jest przedawkować, a i uzależnia on znacznie szybciej, niż inne środki psychoaktywne.

Fentanyl w Irlandii pojawił się całkiem niedawno, ale już zaczął zastępować, jako tańszy zamiennik, przynajmniej w zakupach hurtowych, heroinę, więc wkrótce na tutejszym rynku narkotykowym stanie się dominującym.

Na świecie są obecnie dwa rodzaje fentanylu, czyli ten nazywany farmaceutycznym, ale też ten nielegalny, który nie różni się składem od pierwowzoru, ale może być zanieczyszczony. Fentanyl medyczny wydaje się wyłącznie z zaleceń lekarskich i przyjmowany jest pod nadzorem lekarzy, a stosowany w przewlekłych i silnych bólach, głównie pooperacyjnych oraz w ostatnich stadiach choroby nowotworowej.

To jednak jasna strona tego specyfiku, gdyż jest też ciemna, więc grupy przestępcze w chwili, gdy zaczęło brakować narkotyków produkowanych w tradycyjny sposób, postarały się o zastąpienie ich syntetykami, które będą dostępne nieprzerwanie.

Tak właśnie fentanyl zaczął zdobywać popularność, a i powstały setki nielegalnych laboratoriów chemicznych, gdzie wytwarza się ten narkotyk. Co ważne, fentanyl sprzedawany przez gangi narkotykowe może mieć dwie postaci, więc proszku, ale też może być w formie płynnej (zastrzyki), a i często mieszany jest z metaamfetaminą i kokainą, a najczęściej spotykany jest w formie pigułek, które przypominają odmianę farmaceutyczną.

Fentanyl płynny pojawia się również w formie aerozoli, czyli do stosowania wziewnego, a można go ukryć i podać też, jako krople do oczu. To z kolei prowadzi prostą drogą do możliwości przedawkowania tego narkotyku i jak oceniają światowe władze medyczne, ilość zgonów po zażyciu fentanylu kupowanego na rynku narkotykowym, stale wzrasta.

Fentanyl w formie aerozoli nie ma zapachu, a mieszany jest z nimi sztucznie i może mieć dowolny, jaki zastosuje się w produkcji. Co ciekawe, ukrywany w legalnych lekach, jest praktycznie nie do wykrycia, o ile nie zastosuje się odpowiednich testów. To ułatwia jego dystrybucję, bo można go bez problemów zamówić przez internet, a władze celne, o ile nie nabiorą podejrzeń, nie sprawdzą pod tym kątem niewielkiej przesyłki z lekami.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Randy Laybourne on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Poland bans import o
Kredytobiorcy hipote