EBC rozważa możliwość wprowadzenia cyfrowego euro

Ekonomiści Europejskiego Banku Centralnego zwrócili uwagę, że bardzo szybko rozwija się w Europie gospodarka cyfrowa, co oznacza, iż należy przygotować również takie same narzędzia finansowe.

W Unii Europejskiej od wielu lat podkreśla się potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa i zaufania do płatności elektronicznych, a i rozwijający się rynek usług cyfrowych pokazuje, że trzeba zająć się tą kwestią, więc wprowadzić na rynek cyfrowy pieniądz, który będzie regulowany przez EBC.

Cyfrowe euro nie będzie zastępować znanego nam pieniądza obecnie, a ma być odmianą europejskiej waluty, jaka jest tutaj używana i stanie się środkiem płatniczym podobnym do znanych obecnie rozliczeń finansowych, z jakich korzystamy przy płatnościach online, aplikacji płatniczych lub kartami.

Digital Euro może być wprowadzone w niedługim czasie i będzie można dokonywać w tej formie płatności detalicznych, ale też rozliczeń hurtowych oraz innych i tak stanie się w całej strefie euro.

Cyfrowe Euro doczeka się wielu zabezpieczeń i pieczę nad nim sprawować będzie EBC, ale też krajowe banki centralne. Emitentem Digital Euro stanie się Europejski Bank Centralny, czyli ten sam, który odpowiedzialny jest za druk papierowych walorów euro, a elektroniczny pieniądz ma stać się uzupełnieniem europejskiej waluty.

Europejski Bank Centralny podkreśla, że nie jest jego celem wycofanie z obrotu gotówki, ani żadnej innej znanej w Unii Europejskiej formy płatności, a jest odpowiedzią na zapotrzebowanie konsumentów z Europy. Cyfrowe Euro ma również ułatwiać prowadzenie rozliczeń, a firmy działające w ramach Unii Europejskiej, zobowiązane zostaną, aby wprowadzić mechanizmów płatności cyfrowym euro.

Nad płatnościami nadzór prowadzić będą banki centralne państw, ale taż instytucje bankowe, które zmienić mają środowisko płatności elektronicznych. Obecnie w Europie aż 70% wszystkich transakcji elektronicznych przechodzi przez ręce firm spoza Europy, co budzi niepokój EBC. Wg Europejskiego Banku Centralnego, sytuację należy zmienić, co da większą kontrolę nad walutą, zabezpieczy ją przed potencjalnymi wpływami manipulacyjnymi, ale też uszczelni system płatniczy w UE.

Urzędnicy EBC zapewniają, że nie jest ich intencją podczas wprowadzania cyfrowej waluty euro, wpływanie i wywieranie presji na likwidację żadnej z form płatności, a nawet nie ma planów zakończenia emisji pieniędzy papierowych. Co podkreślono w komunikacie, likwidacja papierowych pieniędzy może kiedyś nastąpić, ale stanie się to dopiero, kiedy ta forma rozliczeń straci na znaczeniu i nie będzie praktycznie używana, jak dzieje się to do tej pory. Tym samym odrzucono argument przeciwników Digital Euro, iż tylnymi drzwiami EBC chce likwidować gotówkę, ponieważ nic takiego nie będzie miało miejsca w najbliższej przyszłości.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Glenn Carstens-Peters on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin – droga
Narodowa Strategia P