Dublin wchodzi w recesję

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

To zła informacja dla całej Irlandii, gdyż stolica kraju zawsze była motorem napędowym dla innych miast, ale najnowsze dane Dublin Economic Monitor wskazują, że to największe miasto w Irlandii zaczęło mocno oszczędzać.

Widać to przede wszystkim w wydatkach konsumenckich i dane MasterCard wskazują, że wydatki detaliczne w stolicy Irlandii obniżyły się o 8,1%, co miało miejsce w pierwszym kwartale tego roku, a w porównaniu do IV kwartału roku poprzedniego. Podobny trend widać też w Dublin Economic Monitor, bo i tutaj widać niższe wskaźniki ekonomiczne, a ograniczono wydatki związane z handlem detalicznym, działalnością gospodarczą, zatrudnieniem oraz rynkiem nieruchomości.

Wracając jednak do danych MasterCard, podkreślić należy, a to stało się wskaźnikiem ogólnokrajowego kryzysu kosztów utrzymania, iż o ponad ¼ spadły wydatki konsumentów w centrach handlowych i sklepach odzieżowych. Obecnie analitycy MasterCard mówią o ostrożności zakupowej, którą wiąże się z rosnącymi kosztami życia, w tym wysokimi kosztami zakupu nośników energii.

Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku Global Purchasing Manager’s Index dla Dublina i ten indeks prowadzony przez S&P wskazuje stabilizację dla pierwszego kwartału tego roku, a szczególnie dobrze wyglądają dane z sektora budowlanego, bo ogólny wskaźnik PMI wyniósł 60,1 punktu. S&P ostrzega jednocześnie, że rosnące koszty materiałów budowlanych, ale i koszty związane z wynagrodzeniami pracowników, mogą nasilić presję na ten sektor i drugi kwartał tego roku, wykazywać będzie ograniczenie wzrostu.

W Dublinie wzrosła też stopa bezrobocia i wynosiła w I kwartale 2022 roku 5,8%, czyli w porównaniu do IV kwartału roku 2021, wzrost jest na poziomie 0,4%. Całkowite zatrudnienie w Dublinie wynosiło na koniec kwietnia 760 000 osób i było znacznie wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Istotne jest też, że o ile wzrasta poziom dublińskiego bezrobocia, to niektóre branże wciąż borykają się z problemem znalezienia pracowników, a najwięcej wakatów było w dublińskim handlu detalicznym, usługach restauratorskich, hotelarstwie oraz w sektorze utrzymania czystości o ochrony.

Ciekawostką może być informacja, że z końcem ubiegłego roku w Dublinie spaść miały czynsze i był to jakoby drugi spadek od sześciu lat, a średnia opłata czynszowa obniżyła się o 3,3%. Nie zmienia to jednak faktu, że średni czynsz w stolicy wynosi obecnie 1804 €.

Oceniając dane, ekonomista Andrew Webb z Grant Thornton powiedział, że analiza danych dla Dublina każe sądzić, iż recesja w Irlandii staje się coraz bardziej prawdopodobna.

Andrew Webb:

– Presja związana z kosztami utrzymania powoduje, że nastroje konsumentów i przedsiębiorstw stają się coraz bardziej niekorzystne, co znajduje odzwierciedlenie w danych Mastercard Spending Pulse i zmniejszeniu ilości nowych ofert pracy. Wszystkie oczy zwrócone są teraz na konsumentów, aby zobaczyć, czy złe nastroje zamienią się w zmniejszenie wydatków, powodując spowolnienie gospodarcze.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rocznie kryzys koszt
Wyższy poziom rozsz
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.