Czystki w Sinn Féin

Gołym okiem widać, że Sinn Féin rozpoczyna walkę o władzę, a początkiem stały się zmiany na kluczowych stanowiskach, jakie do tej pory zajmowali niektórzy członkowie tego ugrupowania.

Takie zmiany nie byłyby możliwe, gdyby nie decyzja, która musiała zapaść na samej partyjnej górze, więc można tu użyć chyba stwierdzenia, że to Mary Lou McDonald zadecydowała, iż należy zmienić twarze, które najczęściej pojawiają się w mediach. Zmiany nie są spektakularne, ale są, co może oznaczać, iż partia postawiła na osoby nieco agresywniejsze w swoich opiniach, niż dotychczasowi rzecznicy.

Swoje stanowiska stracili Martin Kenny, John Brady i Mairéad Farrell, których zastąpili w kolejności Pa Daly, jako rzecznik ds. sprawiedliwości, natomiast Matt Carthy staje się rzecznikiem ds. młodzieży oraz integracji. Posłanka Rose Conway-Walsh zastępując Mairéad Farrell, będzie teraz rzecznikiem szkolnictwa wyższego.

To wszystko może być też wskazówką, w jakim kierunku przed wyborami zaplanowanymi wstępnie na przyszły rok pójdzie Sinn Féin, a nowe osoby na swoich funkcjach trafiły na stanowiska, które w ocenie największej partii opozycyjnej, w równym stopniu, jak dzieje się to w przypadku służby zdrowia oraz mieszkalnictwa, są zaniedbywane.

Mary Lou McDonald powiedziała:

Wskazując na plan Sinn Féin dotyczący skokowej zmiany w badaniach i rozwoju, aby uczynić z nich siłę napędową dla nowej generacji miejsc pracy, Mairéad Farrell zajmie się szkolnictwem wyższym, innowacjami i nauką – wnosząc do tego portfolio swoje doświadczenie w zakresie wydatków publicznych i reform, a także jej specjalistyczną wiedzę z zakresu ekonomii.

To nie wszystkie zmiany, jakich dokonała szefowa Sinn Féin, ponieważ poseł Donnchadh Ó Laoghaire przeniesiony został z edukacji do ochrony socjalnej, podczas gdy Claire Kerrane zajmować się teraz będzie rolnictwem i sprawami wiejskimi.


Pani McDonald powiedziała, że ​​Pearse Doherty udowodnił, iż będzie dobrym „ministrem finansów, który zapewni rządowi zmiany w priorytetowych obszarach, takich jak mieszkalnictwo i zdrowie”.

McDonald mówiła dalej:

– To jest zespół, który poprowadzi Sinn Féin do następnych wyborów powszechnych. Zespół pełen talentów, doświadczenia i ambicji, pełen energii do działania – zespół gotowy do wprowadzania zmian w rządzie.

*

Tym samym Mary Lou McDonald przedstawiła swój gabinet, który o ile Sinn Féin wygra wybory, stanie się na czele kraju. Może być w tej układance jeszcze jeden element, a wynika z sondaży, więc Sinn Féin nie może pochwalić się ostatnio wzrostami w ocenach, czyli prawdopodobnie chce też powiększyć swój zasób posiadania w kwestii elektoratu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Fot: Creative Commons Attribution 2.0 Sean MacEntee

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
More than 500 childr
Doktorzy obawiają s