Czy wkrótce usłyszymy słowa o zakończeniu pandemii Covid-19?

W Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) coraz częściej pojawiają się głosy, że koniec pandemii zbliża się wielkimi krokami, a nawet może być to oficjalnie ogłoszone.

Wg WHO koniec pandemii Covid-19 jest na wyciągnięcie ręki, co może spowodować, iż Światowa Organizacja Zdrowia przyzna, a także opublikuje informację, że pandemia koronawirusa została zakończona i można uznać, że wszystko jest pod kontrolą. Jest kilka powodów, dla których WHO może ogłosić hucznie zakończenie pandemicznego zagrożenia dla życia, a to dlatego, że po pierwsze mamy szczepionki, a po drugie są już leki, które w znaczny sposób pomagają w procesie leczenia choroby Covid-19.

Wiele osób nauczyło się też dostrzegać zagrożenia i wiedzą, w jaki sposób ograniczyć możliwość zakażenia, a i są świadomi, że wirus jest obecny w otoczeniu.

Decyzja o zakończeniu pandemii nie pojawi się jednak bardzo szybko, bo przed nami jeszcze okres zwiększonej zachorowalności, czyli jesień i zima, a oficjalnego zakończenia pandemii możemy doczekać się wiosną przyszłego roku, co sugerują wypowiedzi członków WHO.

Do tego czasu Światowa Organizacja Zdrowia będzie miała dane, jak w miesiącach z wyższą zachorowalnością na choroby sezonowe przedstawia się sytuacja, ale też pojawiać się będą bardziej zaawansowane leki, które wspomagać mają proces leczenia pacjentów z Covid-19.

O ile wtedy członkowie WHO uznają, że ilość zakażeń jest niska, niewiele jest przypadków ciężkich i zgonów, mogą podjąć decyzję, że pandemia została zakończona i ogłoszą to całemu światu.

To stać się może w marcu lub kwietniu przyszłego roku, ale do tej decyzji jest obecnie bliżej, niż było kiedykolwiek wcześniej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
MEPs back €5 bn lo
W Irlandii urlop ojc