Czas „wyrzucić” wzniosłe podejście do niedoskonałych owoców i warzyw

Należy ustanowić Forum ds. Żywności, aby zająć się problemem marnotrawienia żywności i obawami producentów oraz konsumentów.

Warzywa są najczęściej marnowanym rodzajem żywności w supermarketach, stanowiąc ogromne 20% odpadów, a następnie są owoce – 16%, stwierdził senator Fine Gael.

Senator Tim Lombard – rzecznik prasowy Fine Gael ds. rolnictwa, żywności, leśnictwa, rybołówstwa i marynarki powiedział, że producenci żywności w Irlandii są zobowiązani do zwiększenia produkcji żywności, aby zrównoważyć ilość, która zostanie odrzucona, i wzywa do ustanowienia Forum ds. Marnowanie Jedzenia.

Tim Lombard twierdzi:

– Wraz ze spadkiem liczby plantatorów wywiera to presję na mniej niż 200 innych plantatorów ogrodniczych w Irlandii, aby dostarczali więcej niż jest to potrzebne, ponieważ to nieuniknione marnotrawstwo musi zostać uwzględnione w planach produkcyjnych. Rosnące wzniosłe podejście do niedoskonałych warzyw i owoców doprowadziło do nadmiernego i niepotrzebnego marnowania produktów, które są doskonale odżywcze. Na początku tego roku zaobserwowaliśmy ogólnokrajowy niedobór niektórych uprawianych w Irlandii warzyw, takich jak papryka. Wiemy również, że w dalszej części roku mogą wystąpić trudności z marchewką, pasternakiem, kalafiorem, brokułami, kiełkami i kapustą. Powinno to być katalizatorem do zmiany naszego podejścia do warzyw i owoców, które są uważane za „brzydkie” lub „słabe” w wyglądzie. Kontynuowanie obecnego podejścia, zgodnie z którym do 30% owoców i warzyw nigdy nie trafia na półki supermarketów tylko dlatego, że wyglądają na niedoskonałe, nie jest zrównoważone. Sprzedawcy detaliczni w Wielkiej Brytanii mają na sprzedaż asortyment tak zwanych „niestabilnych” warzyw po obniżonych cenach, co jest jednym ze sposobów na zwabienie konsumentów. Inni sprzedawcy detaliczni wprowadzili konkurencyjne cenowo „torby niespodzianki”, które mogą zawierać owoce i warzywa o niedoskonałym kształcie. Wzywam ministra rolnictwa Charliego McConalogue’a do ustanowienia Forum Żywnościowego, które zgromadziłoby wszystkie zainteresowane strony w celu omówienia marnotrawienia żywności i bezpieczeństwa, cen i postaw sprzedawców detalicznych i konsumentów. Wartość może osiągnąć zarówno producent, jak i konsument, prowadząc bardziej zrównoważony łańcuch żywnościowy od pola do stołu w sposób, który jest korzystny w dłuższej perspektywie dla wszystkich – ale potrzebujemy innowacji w zakresie wprowadzania tych produktów na rynek.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Fine Gael

Photo by Jo Lanta on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia zniekształ
Fala upałów. Więk