Czas, aby NTA uczyniła priorytetem cyfrowe karty Leap

Krajowy Urząd Transportu (NTA) musi przestać się ociągać i udostępnić wirtualne karty Leap na smartfonach do użytku we wszystkich środkach transportu publicznego, stwierdziła rzeczniczka ds. transportu z Fine Gael.

Posłanka Emer Higgins powiedziała, że ​​Irlandia stanowi odosobnienie w Europie, ponieważ nie jest w stanie zapewnić płatności cyfrowych w niektórych środkach transportu publicznego i potrzebne są wirtualne karty Leap – za pośrednictwem portfela cyfrowego lub aplikacji do kart Leap.

Emer Higgins z Fine Gael mówi:

– W niedawnym raporcie Greenpeace w 30 stolicach Europy Dublin został uznany za najgorsze miasto pod względem transportu publicznego ze względu na prostotę systemu sprzedaży biletów. Dopiero gdy sami podróżujemy do innych miast, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo jesteśmy zapóźnieni w ułatwianiu pasażerom wszelkiego rodzaju płatności. W coraz większym stopniu polegamy na możliwości płacenia za nasze towary i usługi za pośrednictwem telefonów i kart. Tylko w zeszłym roku w Irlandii doszło do 1,1 miliarda takich transakcji

Higgins opowiadając o swoim spotkaniu z NTA, kontynuowała swoją wypowiedź:

– Wszystkim zdarzały się sytuacje, w których zapomnieliśmy lub zgubiliśmy karty Leap, a posiadanie karty w wersji cyfrowej pozwala uniknąć stresu związanego z koniecznością znalezienia innego sposobu płacenia. Byłoby to szczególnie korzystne dla nastolatków regularnie korzystających z transportu publicznego, którzy mogli zgubić swoje karty. Mam świadomość, że nie wszyscy chcą płacić w ten sposób i że niektórzy nadal wolą płacić gotówką – ich wybory również muszą być szanowane i ułatwiane – ale musimy być w stanie zaoferować pełny zakres opcji płatności, aby pasażerów, co obejmuje cyfrowe karty transportu publicznego. NTA stwierdziło, że wprowadzenie systemu bezdotykowego może zająć wiele lat. Oferowanie możliwości korzystania z karty Leap w cyfrowym portfelu lub aplikacji pomogłoby nam lepiej dostosować się do pozostałych, prostszych systemów sprzedaży biletów w Europie. NTA mówiła już wcześniej, że karta cyfrowa zostanie wprowadzona do 2023 lub 2024 r., ale od tego czasu nie przedstawiono jasnego harmonogramu.  Opóźnienie we wprowadzeniu tego wirtualnego systemu jest po prostu niewystarczające. Nie może się powtórzyć sytuacja z wprowadzeniem fizycznej karty Leap, co również trwało lata. Chcemy, aby więcej osób korzystało z transportu publicznego – korzyści jest wiele, a przynajmniej mniejsze zatory na naszych drogach, do czego dąży minister transportu. Skąd zatem brak pilnych działań ze strony jego departamentu i NTA, aby uczynić transport publiczny bardziej przyjaznym dla użytkownika, zarówno dla nas, jak i naszych turystów?

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Fine Gael

Fot. Wikipedia

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Hotelarze zgrzytają
PGE przyspiesza tran