Co przyniesie przyszłoroczny budżet?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wiele osób spodziewa się, że zyska na przyszłorocznym budżecie, bo wprowadzone zostaną do niego środki ochronne, które wspierać mają mieszkańców Irlandii w chwili rosnących kosztów utrzymania.

Aż tak dobrze nie będzie, bo środki mają być ukierunkowane, więc większość z nich trafi do wybranych grup, chociaż sam budżet iść będzie w stronę pomocy dla osób zamieszkujących Irlandię wielotorowo. Zapowiadane są zwiększone wydatki państwa na ochronę socjalną, ale też na obniżki podatków, a i mówi się dużo, że wzrosną zasiłki dla osób bezrobotnych.

W tym zakresie nie ma jeszcze szczegółowych ustaleń, a z przecieków rządowych wynika, iż wzrost zasiłków dla osób poszukujących pracy wyniesie od 10 do 15 euro. Wzrośnie też wysokość Christmas Bonus dla beneficjentów Social Welfare, a i podnieść mają się zasiłki rodzinne. Inne dopłaty, w tym dodatek opałowy doczeka się wzrostu i będzie wypłacany dłużej, a jest również prawdopodobne, że osoby pobierające zasiłek rodzinny wkrótce po dniu ogłoszenia budżetu, otrzymają jego podwójną płatność.

Na jednorazową pomoc, czyli np. tę w postaci dopłat do rachunków za energię elektryczną rząd zamierza wydać z pięciomiliardowej nadwyżki budżetowej od 1 do 1,5 miliarda euro, natomiast reszta pieniędzy trafić na do funduszu „deszczowy dzień”, który wykorzystywany jest, kiedy stan finansów państwa jest nienajlepszy.

Ministrowie finansów Paschal Donohoe i wydatków oraz reform Michael McGratch pracują też nad wprowadzeniem 30 proc. stawki podatku dochodowego, co pomóc ma osobom o średnich dochodach, bo w takim przypadku, ich opodatkowanie zmniejszy się o ok. 10%. Ważne jest jednak, iż po wprowadzeniu kolejnej stawki podatkowej, może nie być już miejsca na wprowadzenie innych obniżek podatkowych i wzrost niektórych wypłat socjalnych, w tym emerytur, a to minister McGrath podzielił się tymi obawami.

Zieloni mówią w tej sprawie, że nie powinno być nowej stawki podatkowej, a powinno się grupie zarabiających średnio wprowadzić dodatkowe ulgi podatkowe. Podobną opinię prezentuje minister finansów Donohoe, ale w tej kwestii musi konsultować się z wicepremierem Leo Varadkarem, który jest promotorem stawki podatkowej 30% i nalega, aby weszła ona w życie.  

Osoby zmagające się z problemami rynku mieszkaniowego, raczej nie mogą liczyć na jakieś zyski, bo nie zapowiada się, aby rząd ogłosił przepisy specjalne, ale i obiecał coś więcej, niż miało to miejsce do tej pory. Mówi się jednak o pewnej uldze podatkowej dla najemców i obniżce podatków dla właścicieli domów, co ma wprowadzić na rynek mieszkaniowy większą ilość izb mieszkalnych dla osób chcących wynająć mieszkanie na dłuższy czas.

W zakresie ochrony zdrowia proponuje się obniżenie niektórych opłat szpitalnych, a także innych kosztów związanych z lecznictwem, a jednocześnie zwiększyć ma się poziom inwestycji w system ochrony zdrowia Republiki Irlandii.

Minister szkolnictwa wyższego Simon Harris ma nadzieję, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się uregulowania obniżające czesne za naukę w szkołach wyższych, ale tym na przeszkodzie staje premier Micheál Martin, a ten nie jest przekonany, że nie jest to dobre rozwiązanie, bo zmniejszy się poziom finansowania uczelni, a to budżet przejmie te koszty.

Stracimy klimatycznie, bo w budżecie na 2023 rok, przypuszczalnie znajdzie się zapis o podniesieniu podatku węglowego o 7,50 €, chociaż nie będzie to z początkiem roku, a jakoby dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego, czyli w okolicach maja.

Kolejny raz obniżone mają być opłaty za korzystanie z transportu publicznego, a i proponuje się, aby obniżyć do stawki 0% podatek VAT na rowery.

Całkowity budżet na 2023 r. wynieść ma 6,7 mld euro, ale o jego prawdziwej wysokości dowiemy się dopiero 27 września tego roku, czyli w dniu, kiedy podany zostanie do publicznej wiadomości na forum Dáil.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wzrasta ilość sąd
Pracownicy spodziewa

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!