Co najmniej 450 tys. dzieci z Sudanu musiało uciekać przed wojną

Według najnowszych szacunków w wyniku działań zbrojnych w Sudanie do sąsiednich państw musiało uciekać ponad 80 tys. dzieci, a prawie 370 tys. dołączyło do grona wewnętrznie przesiedlonych.

Według danych UNHCR, od 15 kwietnia ponad 164 tys. ludzi uciekło z Sudanu do sąsiednich państw, głównie Egiptu, Czadu i Sudanu Południowego, ale także Republiki Środkowoafrykańskiej i Etiopii. Szacuje się też, że niemal 740 tys. nowych osób należy zaliczyć do wewnętrznie przesiedlonych. Jeszcze przed wybuchem konfliktu liczba wewnętrznych uchodźców w Sudanie sięgała prawie 3,8 mln osób.

© UNICEFUN0835306Le Du

© UNICEFUN0835306Le Du

Brutalny konflikt zbrojny w Sudanie odciska swe piętno na dzieciach, których tysiące doświadczyło niezwykle traumatycznych przeżyć. W poszukiwaniu bezpiecznego schronienia musiały opuścić swoje domy, a wiele z nich uciekło poza granice kraju. Nieustające starcia powodują, że ich sytuacja jest niepewna i wymagają stałego wsparcia i pomocy ze strony społeczności międzynarodowej i partnerów humanitarnych

Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

Wiele społeczności, które przyjmują uciekających przed wojną, już wcześniej cierpiało z powodu kryzysów, braku dostępu do podstawowych usług i pogarszających się warunków humanitarnych. Rozpoczynająca się w tym regionie pora deszczowa z pewnością dodatkowo spotęguje wyzwania, z którymi przesiedleni i ich przyjmujący będą musieli się mierzyć, np. zwiększając ryzyko chorób. Co więcej, konflikt utrzymujący się w Sudanie gruntownie zakłóca dotychczasowy handel transgraniczny i możliwość przemieszczania się. Prowadzi to do gwałtownego wzrostu cen żywności w krajach sąsiednich, a tym samym zwiększa ryzyko braku bezpieczeństwa żywnościowego w lokalnych społecznościach.

UNICEF Polska 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Food Prices: Many Ca
Cukrzyca typu 1 jak