Brak miejsc zakwaterowania dla Ukraińców jest „nie do zaakceptowania”

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Te słowa wypowiedziała ukraińska ambasador w Republice Irlandii Larysa Gerasko, która dodała, że to sytuacja mocno niepokojąca.

Wg Jej Ekscelencji Larysy Gerasko od piątku w Irlandii 43 osoby z Ukrainy spotkały się z problemem zakwaterowania i zmuszone były koczować na lotnisku w Dublinie lub umieszczano ich w miejscach, które nie są noclegowymi.

Na te zarzuty odpowiedział Departament ds. Dzieci i Integracji, który stwierdził, że osoby, dla których nie udało się znaleźć natychmiastowego zakwaterowania, to mężczyźni, a problemy spowodowane są dużym napływem uchodźców wojennych, jacy pojawiają się w Irlandii.

Ambasador Gerasko powiedziała również, iż spodziewa się, że irlandzki rząd oraz Unia Europejska, znają jakieś rozwiązanie tego kryzysu i podobne sytuacje, nie będą miały już miejsca. Larysa Gerasko powtórzyła też opinie niektórych uchodźców z Ukrainy, że gdyby wiedzieli, że nie ma tu dla nich miejsca, w ogóle nie zdecydowaliby się na lot do Irlandii. Jak zaznaczyła przedstawicielka Ukrainy w Irlandii, ma wiedzę, że tutejszy rząd pracuje nad planem zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc zakwaterowania dla jej rodaków.

Co jednak istotne, ambasador Gerasko, już w ubiegłym tygodniu poinformowana została przez ministra spraw zagranicznych Simona Coveneya, że Irlandia ma problemy z ilością miejsc zakwaterowania uchodźców, a problem może się pogłębić.  

Aktualnie w gabinecie trwają intensywne prace dotyczące przyjmowania lub wspierania uchodźców wojennych z Ukrainy oraz azylantów, a na lotnisku w Dublinie, planuje się uruchomienie obiektu noclegowego, który służyć ma przybywającym do Irlandii uchodźcom, a ci w tym miejscu czekać mają na stałe zakwaterowanie.  

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Image Creative Commons Attribution 2.5 Marek Ślusarczyk (TupungatoPhoto gallery

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ile wzrosną stopy p
Błąd rządu, czy k
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.