Biuro Analiz PE: ponad 300 mln zwierząt hodowlanych w całej UE nadal trzymanych jest w klatkach

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Unia Europejska uznała poprawę dobrostanu zwierząt za swój priorytet. Nadal jednak ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych w całej Unii jest trzymanych w klatkach – podkreśla Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

Na firmowanej przez Parlament Europejski i Biuro Analiz PE stronie internetowej www.what-europe-does-for-me.eu/pl, dotyczącej wpływu Unii na codzienne życie Europejczyków, opublikowano krótką analizę dot. dobrostanu zwierząt.

„Unia umożliwia ci bezpośredni wpływ na prawodawstwo unijne. W ten sposób możesz pomóc w dalszej poprawie dobrostanu zwierząt” – podkreślono.

Ośrodek analityczny PE zwrócił uwagę, że Unia Europejska uznała poprawę dobrostanu zwierząt za swój priorytet. Znalazło to odzwierciedlenie w strategii „Od pola do stołu” oraz unijnej platformie ds. dobrostanu zwierząt.

„Nadal jednak ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych w całej Unii jest trzymanych w klatkach. Dzięki europejskiej inicjatywie obywatelskiej wkrótce się to zmieni” – zaznaczano.

Eksperci wyjaśnili, że koncepcja inicjatywy obywatelskiej, wprowadzona w Unii w 2009 roku, jest narzędziem, dzięki którym osoby o podobnych poglądach mogą bezpośrednio wezwać Komisję Europejską do zaproponowania nowych przepisów lub zmiany istniejących.

„Jeśli jakaś inicjatywa uzyska ponad milion podpisów, Komisja przeanalizuje ją i rozważy przyjęcie przepisów w danej dziedzinie. Przykładem działania tych przepisów w praktyce jest inicjatywa obywatelska >>Zakończmy epokę klatek<< z 2018 roku” – wskazano w analizie.

Jak dodano, inicjatorzy przeprowadzili kampanię na rzecz przyjęcia przepisów zakazujących stosowania jakichkolwiek klatek w rolnictwie, która w ciągu roku zebrała ponad 1,3 mln podpisów zwolenników z całej UE.

Eksperci zauważali, że inicjatywa została przedstawiona w Parlamencie Europejskim i była przedmiotem debaty. Natomiast w czerwcu 2021 roku Parlament przyjął rezolucję, w której wezwał Komisję do opracowania programów stopniowego znoszenia chowu klatkowego oraz do oszacowania kosztów działań następczych.

„Także w czerwcu Komisja odpowiedziała na inicjatywę, ogłaszając, że do końca 2023 roku zaproponuje nowe prawo, które będzie przewidywać stopniowe znoszenie i ostatecznie zakaz stosowania klatek w odniesieniu do wszystkich zwierząt gospodarskich wymienionych w inicjatywie” – czytamy w analizie.

Źródło informacji: EuroPAP News

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
20 proc. Polaków uw
Czy Krajowy Plan Dz
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.