Zmiana w wysokości zasiłków dla tracących pracę

Minister opieki socjalnej Heather Humphreys powiedziała, że jej resort prowadzi ostatnie prace nad ustawą zmieniającą system zasiłków dla osób, które stracą zatrudnienie.

Tym samym zapowiedziała, że wkrótce nowe przepisy przedstawione zostaną gabinetowi, a następnie trafią pod obrady parlamentu. Nowe prawo o zasiłkach dla tracących zatrudnienie wprowadzi więc progi zasiłkowe, a te uzależnione będą od wcześniej osiąganych dochodów.

Jak dodaje resort ochrony socjalnej, ma to zminimalizować skutki szoku po utracie zarobków, a jednocześnie stać się wsparciem w okresie poszukiwania nowej pracy.

Jednym  z głównych założeń reformy jest wprowadzenie trzech progów dochodowych, gdzie w najwyższym tracący zatrudnienie otrzyma z Social Welfare zasiłek w wysokości 450 € i będzie on w tej kwocie wypłacany przez sześć miesięcy. Następnie, co każde pół roku stawka będzie się obniżać, by w konsekwencji dotrzeć do poziomu podstawowej kwoty zasiłku dla poszukujących pracy.

Niestety ani minister Huphreys, ani urzędnicy jej departamentu, nie byli w stanie powiedzieć, kiedy dokładnie nowe przepisy doczekają się realizacji, chociaż pełny tekst nowej ustawy o zasiłkach dla osób tracących zatrudnienie przedstawiony zostanie rządowi przed wakacjami ministrów.

Minister Heather Humphreys powiedziała:

– Jest to coś, w co jestem bardzo zaangażowana i wiem, że ma to znaczenie dla ludzi. Mówimy tutaj o ludziach, którzy płacili składki PRSI przez całe swoje życie zawodowe, nagle znajdują się w okropnej sytuacji, podczas gdy nie mają pracy.

To wymaga naprawy, dodała minister ochrony socjalnej.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo CC BY-SA 2.0 Kenneth Allen 

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Właściciele domów
Rząd wyjaśni spraw