Wzrost opłat za autostrady

W przyszłym miesiącu na dziewięciu autostradach kierowcy spotkają się z nowymi, wyższymi opłatami za przejazd.

Tak stanie się m.in. na autostradzie M50, która najbardziej popularna jest na odcinku dojazdowym w okolicach Dublina, a pierwotnie wyższe opłaty miały wejść w życie 1 stycznia tego roku. Uznano jednak, że w związku z wysokimi kosztami utrzymania, nie powinno się tej podwyżki wprowadzać i datę przesunięto o pół roku.

Tym samym, 1 lipca zaczną obowiązywać wyższe stawki opłat na autostradach, i na M50 kierowcy zapłacą o 30 centów więcej za przejazd nieotagowanym samochodem, więc koszt podniesie się do 3,50 €. Kierowcy z tagami zapłacą o 20 centów więcej i nowa stawka wyniesie 2,30 €. Opłaty wzrosną też w uzależnieniu od kategorii pojazdów, a wyniosą od 20 do 50 centów.

Dla autostrad M1, M7, M8, N6, ale też N25 Waterford bypass i N18 Limerick Tunnel wzrosną o 10 centów dla samochodów osobowych i od 30 centów do 50 centów dla większych pojazdów. Na M3 wzrost kosztu przejazdu o 10 centów dotyczyć ma samochodów osobowych, autobusów i lekkich pojazdów dostawczych, a podwyżki o 20 centów i 30 centów dla większych pojazdów. Kierowcy samochodów osobowych na M4 zapłacą o 20 centów więcej, podczas gdy inne kategorie będą kosztować od 40 do 60 centów więcej.

Jest też dobra informacja, ponieważ w tym roku, nie są planowane podwyżki opłat w Dublin Port Tunnel i na Eastlink.

Podwyżki zaproponował Transport Infrastructure Ireland (TII) i było to już w listopadzie ub. roku, co wywołało falę niezadowolenia, więc koalicja rządząca zadecydowała, iż w chwili rosnących cen i wzrastającej inflacji, decyzję o podwyżce opłat za przejazdy autostradami należy odroczyć.

TII argumentowało, że ze względu na inflację, wzrosły koszty utrzymania dróg, co wymusiło decyzję o podniesieniu opłat o wskaźnik inflacji cen konsumpcyjnych za okres od sierpnia 2021 do sierpnia 2022 roku, a ten wyniósł 8,6%.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Fot. CC BY-SA 4.0 Laurel Lodged

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland condemns 'out
Nie można obniżyć