Wzrost cen paliw jest już widoczny

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Z najnowszego badania cen paliw AA Ireland wynika, że ​​ceny benzyny i oleju napędowego osiągnęły w tym roku swój najwyższy poziom.

AA Ireland podało, że ​​ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły w ciągu ostatnich kilku tygodni po spadku, jaki miał miejsce w marcu. Ceny benzyny wzrosły w kwietniu do 1,81 € za litr, a ceny oleju napędowego podniosły się do ​​1,78 € za litr. Ceny benzyny wzrosły więc od stycznia o prawie 13 centów, a ceny oleju napędowego o 9 centów.

Dodatkowo stwierdzono, że ​​ceny paliw wzrosły z kilku powodów, a i po przywróceniu akcyzy, która weszła w życie 1 kwietnia.

Akcyza to podatek doliczany do sprzedaży olejów mineralnych, papierosów i alkoholu. Jest to stała kwota pobierana za litr i nie ulega zmianie wraz ze zmianą ceny. Sprzedawcy detaliczni nie mają innego wyjścia, jak doliczać ten do ceny, ponieważ jest to wymóg prawny. Rząd całkowicie przywróci stawki podatku akcyzowego 1 sierpnia, ostatecznie podnosząc o cztery centy na benzynę i trzy centy na olej napędowy, przy czym w październiku spodziewane jest również wprowadzenie podatku węglowego w nowej wysokości. Spowoduje to kolejny wzrost cen na stacjach benzynowych w dalszej części roku.

Tymczasem koszty ładowania pojazdów elektrycznych w tym miesiącu utrzymują się na stałym poziomie, przy marginalnym wzroście o 1 € rocznie. AA Ireland dodaje, że ​​oznacza to, że właściciele pojazdów elektrycznych mogą spodziewać się kosztów w wysokości około 926 € rocznie w porównaniu z 925 € w zeszłym miesiącu za pokonanie średniego krajowego przebiegu wynoszącego 17 000 km na rok.

Dyrektor ds. marketingu i PR w AA Ireland Jennifer Kilduff stwierdziła, że ​​w obliczu rosnących kosztów paliwa i ogólnych kosztów utrzymania ważne jest, aby klienci, podejmując decyzję o zatrzymaniu lub zmianie obecnego pojazdu, rozważyli wszystkie opcje.

Jennifer Kilduff:

– Bez względu na to, czy jeździsz silnikiem spalinowym, czy pojazdem elektrycznym, kierowcy powinni zweryfikować swoje nawyki jazdy, zmniejszyć prędkość, utrzymywać pojazd w dobrym stanie i regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, to tylko niektóre z rzeczy, które kierowcy mogą zrobić, aby zaoszczędzić na paliwie. Eksperyment przeprowadzony przez organizację AA wykazał, że zmniejszenie prędkości na autostradzie ze 120 km/h do 100 km/h może zmniejszyć rachunki za paliwo nawet o 29%.

*

W najbliższym czasie spodziewane są również podwyżki cen paliw pędnych do kwot przekraczających cenę 2 € za jeden litr, co może mieć związek z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Na ostatnie ataki Izraela na Iran giełdy paliw zareagowały dosyć spokojnie, jednak ceny wywoławcze wciąż utrzymują się na poziomie 100 $ za baryłkę. Jeżeli natomiast konflikt zbrojny rozszerzy się na kolejne kraje, specjaliści spodziewają się wzrostu cen giełdowych do kwoty 150 $, a w końcówce roku nawet do ponad 180 $ za baryłkę.

Oznaczać to będzie, że cena benzyny i oleju napędowego na stacjach paliwowych w Irlandii, zbliżyć się może nawet do 2,5 €. Podobnie będzie w przypadku oleju opałowego, gdyż do październikowej podwyżki podatku węglowego, dołączyć mogą wyższe ceny hurtowe tego paliwa.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Khamkéo Vilaysing on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.