Wybory powszechne we Francji?! Macorn w znalazł się w kłopotliwym położeniu.

We francuskich wyborach mieszkańcy tego kraju powiedzieli dość władzy Emmanuela Macorna i wskazali, że wolą prawicową partię Marine Le Pen.

Marine Le Pen – Fot. CC BY 3.0 Marie-Lan Nguyen

Ugrupowanie Le Pen zdobyło w wyborach do Europarlamentu znaczącą przewagę, a jednocześnie stało się partią z najsilniejszym poparciem w kraju, co skutkowało wezwaniem do ustąpienia prezydenta Emmanuela Macrona ze stanowiska.

Marine Le Pen wezwała też urzędującego prezydenta Francji, aby w trybie natychmiastowym rozpisał w kraju wybory powszechne.

Jak się okazuje poparcie dla prawicowego skrzydła we Francji, a ściśle rzecz ujmując dla partii założonej i prowadzonej przez Le Pen, wzrosło do 32%, a to oznacza, że ugrupowanie Macrona, straciło większość i popiera je około 15% obywateli tego kraju.

Macron w uznaniu swojej porażki zapowiedział, iż wybory mogą zostać rozpisane za trzy tygodnie, więc we Francji szykuje się przewrót polityczny, chociaż w sposób demokratyczny.

Jak dodają komentatorzy z Francji, kraj może się za najdalej miesiąc bardzo zmienić i zarządzać nim będzie prawica. To z kolei problem dla Unii Europejskiej, która liczyła, że utrzyma tempo reform w zakresie tzw. Zielonego Ładu, ale po przejęciu władzy przez partię Le Pen, Francja może stać się poważnym hamulcowym reform.

Ze szczątkowych danych, jakie napływają po zakończonych wyborach do Parlamentu Europejskiego, wiemy, że wygrała je najprawdopodobniej centroprawica, ale znacznie więcej głosów zdobyli przedstawiciele ugrupowań prawicowych.

W prostych słowach oznacza to spowolnienie reform klimatycznych, ale i zmianę polityki migracyjnej na bardziej rygorystyczną, a nawet zmianę kierunków zagranicznej współpracy politycznej. Prawica przed wyborami do PE sugerowała, że nie można zamykać się na pewne rozwiązania proponowane przez Grupę BRICS i należy wprowadzić działania, które stwarzać będą możliwości w zakresie jakiejś formy współpracy.

Co też istotne, europejska prawica, nie jest też tak pro ukraińska, a to z kolei może przyczynić się do zmniejszenia napięcia pomiędzy Rosją a Unią Europejską.  

Bogdan Feręc

Źr. The Liberal

Photo by Anthony DELANOIX on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Firmy budowlane pono
Premier nie obawia s