Więcej osób będzie mogło otrzymać mieszkanie socjalne

Odchodzący premier Micheál Martin chciałby zapisać się czymś pozytywnym w końcówce sprawowania swojego urzędu i zapowiedział, że znacznie więcej osób kwalifikować się będzie od stycznia do otrzymania mieszkania socjalnego.

W ramach rządowych planów zmieni się próg kwalifikacji do uzyskania zgody na przyznanie mieszkania socjalnego, a próg podniesiony zostanie o 5000 € w całym kraju. Nowe przepisy wejść mają w życie z początkiem stycznia 2023 roku, a będzie to związane naprawą systemu mieszkaniowego. W wielu rejonach Irlandii od ponad dekady obowiązywały dokładnie takie same kryteria finansowe w zakresie przyznawania domów socjalnych, więc limity dochodów musiały być zwiększone, dodał premier.

Jak stwierdził odchodzący szef rządu i schodząca gwiazda Fianna Fáil, pozwoli to znacznie większej ilości osób i rodzin zakwalifikować się do programu mieszkalnictwa socjalnego, a i będzie realizacją postulatów opozycji oraz organizacji, które od lat wzywały do zmiany limitów dochodowych – zapewniał Micheál Martin.

Wypowiedź premiera stała się zapowiedzią działań ministra mieszkalnictwa, bo to właśnie Darragh O’Brien ogłosi to oficjalnie w najbliższych dniach, a musi uzyskać zgodę całej Rady Ministrów. Wcześniej swoją aprobatę dla tego rozwiązania wydała Rada Ministrów ds. Mieszkalnictwa, więc jest to wyraźny sygnał dla całego gabinetu, że i on powinien zgodzić się na to rozwiązanie.

Styczniowy wzrost limitów dochodów kwalifikujących do otrzymania mieszkania socjalnego jest kontynuacją przeglądu z zeszłego miesiąca, kiedy w hrabstwach Clare, Carlow, Laois, Galway i Westmeath te podniesione zostały z 25 000 do 30 000 euro. Obecnie, co wynika ze słów premiera, niezależnie od wcześniejszych zmian, limity dochodowe w kwestii mieszkalnictwa socjalnego podniesione zostaną na 31 obszarach pod zarządem władz lokalnych.

W przyszłym roku zakończyć się ma szeroki przegląd modelu mieszkalnictwa socjalnego w Irlandii, a podwyżka z 1 stycznia 2023 roku, będzie środkiem tymczasowym, przed wprowadzeniem nowego programu przyznawania mieszkań socjalnych i rozwoju mieszkalnictwa komunalnego.

Premier przypomniał również, że od 1 stycznia przyszłego roku, nastąpi podwyżka świadczeń socjalnych.

*

Że tak zapytam, co zmienią progi kwalifikacji do otrzymania mieszkania socjalnego, skoro tych buduje się niewiele, a i cele mieszkaniowe w Irlandii są raczej poniżej zapowiedzi? Wychodzi na to, że jest to zwykłe mydlenie oczu i gra na czas, o ile nie dla poprawy wizerunku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Ivan Bandura on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nieciekawe przedpoł
Poseł krytykuje pro