Wakacje w tym roku będą znacznie droższe

Biura podróży informują, że zaczął się już okres wakacyjnych rezerwacji, których ilość rośnie, ale będzie też drożej, niż jeszcze rok temu.

To jednak nie przeszkadza wielu osobom, by chociaż ja kilkanaście dni opuścić Irlandię i wygrzewać się w letnim słońcu na kontynencie. Obecnie trzeba za wakacje w słonecznej Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, Grecji i Francji wydać przynajmniej 30% więcej, niż było to jeszcze rok temu, a wszystkiemu winna jest inflacja, koszty paliwa dla transportu, rosnące ceny żywności, wzrost płac i zmniejszona zdolność przewozowa. Istotne jest też, że rosnąca, a nawet wysoka ilość rezerwacji, nie dorównuje tej sprzed pandemii, chociaż zbliża się już do wartości obserwowanych wcześniej, natomiast biura turystyczne mówią, iż ten rok będzie dla nich znacznie lepszy od ubiegłego.

Operatorzy turystyczni dodają, iż w tym roku powinno się również rezerwować terminy wyjazdów wcześniej, a to z kilku powodów, gdyż mniej będzie ofert „last minute”, a i nie tylko mieszkańcy Zielonej Wyspy tłumnie wybierają się na wakacje i wolnych miejsc w popularnych wakacyjnych kurortach zaczyna brakować.

Same ceny też mogą wpływać na decyzje o wyjeździe na wakacje, albowiem są wyższe od ubiegłorocznych o 25 do 35 procent, a często mogą okazać się droższe, o ile w grę wchodzi opcja przewalutowania wakacyjnych opłat.

Międzynarodowa firma zajmująca się płatnościami technologicznymi – Wise przeprowadziła analizy i z tych wynika, że 74% konsumentów z Irlandii, już teraz spodziewa się wydać więcej na wakacje, co zamknąć ma się kosztem 2800 €. 34% zamierza poszukać tańszych ofert. Część osób chce też spędzić wakacje w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, ale i tutaj wakacje będą droższe od 19 do 30 proc. Najdrożej będzie jednak – jeżeli celem wakacji będzie Grecja lub Włochy, bo w tych krajach odnotowano najwyższy poziom wzrostu cen w stosunku do roku poprzedniego, chociaż najbardziej na cenę w przypadku Grecji wpływać będą koszty przelotu. Hiszpania i Portugalia to z kolei najniższe poziomy wzrostu wakacyjnych cen i tu można spodziewać się wakacji, które droższe będą o 15 – 20 proc.

Rocznie na wakacje mieszkańcy Irlandii w ujęciu globalnym wydają 8 mld €, a najczęściej wybierają na letni wypoczynek Hiszpanię, Francję i Włochy.

Do badania dołączono adnotację, w której mówi się, że irlandzkie biura podróży potwierdzają, iż ilość tzw. wczesnych rezerwacji rośnie i jest nieco wyższa niż w poprzednim sezonie.

W Irlandii rosnącym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się wakacje na statkach wycieczkowych, a ich ilość wzrosnąć ma w tym roku o 20%. Wzrost zainteresowania widać też w przypadku wakacji z lotami długodystansowymi, czyli i w tym przypadku mieszkańcy Zielonej Wyspy uznali, że kryzys nie może przeszkadzać im w wakacyjnym wypoczynku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Natalya Zaritskaya on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
China vows not to pr
Koniec wizyty Joe Bi