W Dublinie będzie można wynająć dom o 60% taniej

W południe rozpocznie się przyjmowanie wniosków od potencjalnych najemców, którzy chcieliby skorzystać z nowego programu, jaki został uruchomiony w ramach Land Development Agency (LDA).

Projekt Tosaigh oznacza czynsze o prawie 60% niższe, niż wynoszą obecne stawki czynszu w Dublinie, a dotyczy domów w Parklands. Kolejne wnioski składać będzie można dla lokalizacji Delgany w hrabstwie Wicklow, a i tu nabór wniosków rozpocznie się w południe.

Czynsze w ramach wniosków przyjmowanych przez Citywest zaczynać się będą od 1350 € miesięcznie dla domu z trzema sypialniami, a 1460 € dla domów z czterema. Oznacza to, że średnio niższe będą od rynkowych o 57%. Dla lokalizacji Archers Wood w Delgany czynsz za apartament z dwoma sypialniami wyznaczono na 1455 €, a 1550 € za dom z trzema sypialniami, co oznacza, że będą o ok. 30% niższe niż typowe w tej okolicy.

W Parklands dostępnych będzie ogółem 95 jednostek mieszkalnych, ale do natychmiastowego zamieszkania tylko 22, jednak reszta oddana ma zostać do użytku w najbliższych 16 miesiącach. W Delgany do dyspozycji lokatorów przewidziano pulę 24 mieszkań, a ogólna wynosić ma 142.

W obu przypadkach o mieszkanie starać się mogą osoby, które zarabiają powyżej 100 000 € lub ich dochód netto stanowi od 75 000 do 80 000 euro. Wnioskodawcy, aby zostać zakwalifikowanymi do programu, muszą spełniać jednak kilka warunków, więc minimalny dochód netto powinien wynosić przynajmniej 53 000 €, a i nie mogą pobierać żadnych dodatków mieszkaniowych, w tym HAP i nie mogą być właścicielami nieruchomości.

Wnioskodawcy muszą też mieć odpowiednio dostosowaną ilość osób do powierzchni domu lub mieszkania, a członkowie gospodarstwa domowego, w chwili składnia wniosku muszą mieszkać w Irlandii. Gospodarstwo domowe może złożyć tylko jeden wniosek jednocześnie.

Wnioskodawcy składają dokumentację za pośrednictwem strony LDA, a o ile spełnią kryteria, mieszkania przydzielane będą w loterii. Na tej samej stronie znajduje się też pełny opis, jakie należy spełnić warunki, aby starać się o przydział mieszkania lub domu, a dostępne w ramach programu będą też lokale jedno- i dwuizbowe.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Fot: www.lda.ie

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukraine's Kuleba urg
Eeeee, yyyyy i przej