Używane samochody, które pomieszczą 3 foteliki dziecięce z tyłu

Problem pojawia się, gdy mamy więcej dzieci niż dwoje, ponieważ większość aut nie jest na to przygotowanych. Na rynku wtórnym dostępnych jest wiele samochodów rodzinnych, ale które z nich pomieszczą troje dziecięcych fotelików na tylnym siedzeniu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nawet 17-latek powinien korzystać z fotelika bezpieczeństwa podczas podróży samochodem, jeśli jego wzrost nie przekracza 150 cm. Zniesiona w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym granica wieku dziecka 12 lat, która zwalniała jego rodziców lub opiekunów z obowiązku przewożenia go w foteliku, obecnie nakłada obowiązek korzystania z niego nawet do osiągnięcia pełnoletności.

Niektóre samochody mają trzy punkty ISOFIX, a inne tylko dwa na zewnętrznych tylnych siedzeniach, co oznacza, że fotelik dziecięcy na środkowym siedzeniu musi być zabezpieczony pasem bezpieczeństwa.

– W Polsce, podobnie jak i w Europie, nie jest łatwo znaleźć samochód, w którym na tylnym siedzeniu można wpiąć trzy dziecięce foteliki, choć są to auta rejestrowane na pięć osób –  mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Molasy, Business Country Manager PL w AUTOCENTRUM AAA AUTO sp. z.o.o. 

Przy wyborze auta używanego warto pamiętać, że w przypadku systemu mocowania ISOFIX ryzyko nieprawidłowego zamontowania fotelika samochodowego jest mniejsze niż w systemach wykorzystujących samochodowe pasy bezpieczeństwa. Poza łatwością i szybkością instalacji fotelika, system ISOFIX zapewnia stałe połączenie fotelika z autem, co ogranicza siłę oddziałującą na dziecko w przypadku nagłego hamowania. Foteliki dziecięce różnią się rozmiarami, dlatego przed zakupem zawsze należy dokładnie sprawdzić, czy fotelik pasuje do samochodu”

Pięć najczęściej oferowanych do sprzedaży rodzinnych aut na wtórnym rynku, w których na tylnym siedzeniu, lub w środkowym rzędzie pojazdu 7-osobowego, jest miejsce na trzy foteliki samochodowe dla dzieci to; Volkswagen Touran (mediana ceny 21 000 zł, mediana wieku 15,1 lat), Citroen Berlingo   (22 500/12,5), Ford S-Max (34 000/12,0), Citroen C4 Picasso (21 350/12,0), Peugeot 5008 (34 900/9.6).

Fot. Sheils Motor Group

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jak dbać o domowy b
Russian military cap