UE chce zniszczyć dom Świętego Mikołaja

Pomysły unijnych urzędników związane z odtwarzaniem dzikiej przyrody i przywracaniem jej do stanu pierwotnego, mogą doprowadzić na mocy nowego prawa do zniszczenia siedziby Świętego Mikołaja w Rovaniemi.

Ustawa ma być głosowana w przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim, a zakłada zmiany w gospodarce klimatycznej, co będzie miało wpływ zarówno na rolnictwo, jak i na większość miast i miasteczek. Co istotne dla europejskiej kultury, będzie również regulowała kwestie, jakie nierozerwalnie łączą się z Rovaniemi, czyli domem Świętego Mikołaja. Właśnie poprzez tę ustawę, miasteczko miałoby powrócić do pierwotnego kształtu, czyli atrakcja turystyczna powinna ponownie zamienić się w las.

Oznaczać to będzie likwidację całego miasta Rovaniemi, a także siedziby Świętego Mikołaja.

Jest jeszcze nadzieja, że część ugrupowań politycznych w Parlamencie Europejskim zablokuje niektóre ustępy lub całą propozycję, bo np. Europejska Partia Ludowa, a do tej należy m.in. Fine Gael, może sprzeciwić się zapisom i zablokować przyjęcie dokumentu.

Wielu członków Fine Gael przeciwnych jest nowej ustawie zaproponowanej przez UE, gdyż będzie miała ona również bezpośredni wpływ na Republikę Irlandii, a i jednym z argumentów, jaki był używany w kampanii przeciwko przyjęciu tej ustawy w obecnym kształcie, mówił, iż zniszczony zostanie dom Świętego Mikołaja.

Szef Fine Gael, a jednocześnie irlandzki premier Leo Varadkar, odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy jego zdaniem unijna ustawa doprowadzi do zniszczenia siedziby Świętego Mikołaja?

Ważne jest jednak, że Fine Gael w Parlamencie Europejskim, niechętnie patrzy na wiele propozycji UE w związku z ustawą o przywracaniu przyrody do jej poprzedniego stanu, gdyż będzie to oddziaływać na wiele miejscowości. Podobnego zdania są władze Finlandii, które dodają, iż przyjęcie tych regulacji trzeba będzie zburzyć całe połacie przedmieść Helsinek, co doprowadzi to miasto do kryzysu mieszkaniowego.

Podobnego zdania są Lapończycy, których opinia jest jednoznaczna, a powiedzieli, że Unia Europejska zniszczy centrum ruchu turystycznego, jaki generuje Rovaniemi.

Komisja Europejska próbuje obrócić w żart twierdzenia o zburzeniu domu Świętego Mikołaja, a i sugeruje, że to tylko chwyt marketingowy na potrzeby przeciwników ustawy, jednak posłowie Europejskiej Partii Ludowej w PE nie są z tego powodu rozbawieni.

Fine Gael nie chce również udzielić jasnej odpowiedzi, czy twierdzenia o likwidacji domu Świętego Mikołaja, są żartem, czy może ten argument będzie używany nadal, a po szczegółowe informacje kieruje do swojego rzecznika w Parlamencie Europejskim.

*

Ubogacanie kultury Unii Europejskiej trwa, więc niszczenie zarówno wierzeń, jak i symboli wchodzi na kolejny poziom. Zburzyć Rzym! Zburzyć Brukselę! Sadźmy lasy.

Bogdan Feręc

Źr Independent

Photo by krakenimages on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish, Lithuanian,
Śmieci z samolotów