„Sytuacja mieszkaniowa będzie się stabilizować”

Premier Leo Varadkar jest zdania, iż działania, jakie podejmowane są przez rząd, przyczynią się do ustabilizowania cen na rynku mieszkaniowym, a nawet mogą zacząć spadać.

Irlandia jest w punkcie zwrotnym, dodał premier Varadkar, a rząd robi wszystko, żeby zmniejszyć niedobory mieszkań, co będzie widoczne w niedługim czasie. Premier jest też zasmucony sytuacją osób, które chcą kupić swój pierwszy dom, ale byliby, jak stwierdził, w jeszcze gorszej sytuacji, gdyby krajem rządziła Sinn Féin lub inny rząd o konotacjach lewicowych.

Na te słowa, jakie premier wypowiedział w programie RTÉ News „This Week”, zareagowała szefowa Sinn Féin i Mary Lou McDonald odparowała, iż to wina tego oraz poprzednich ekip rządzących, iż tysiące ludzi znalazło się na skraju bezdomności, a wszystko przez „nieudolność tego rządu”.

Mary Lou McDonald oskarżyła też gabinet, iż pogłębił kryzys mieszkaniowy w kraju, a stało się to za sprawą zniesienia moratorium zakazującego eksmisji i pozostawienie rodzin „bez jakichkolwiek zabezpieczeń, które teraz staną w obliczu bezdomności”. Liderka największej partii opozycyjnej dodała, że po przejęciu władzy w kraju, Sinn Féin naprawi całą sytuację i „szkody wyrządzone całemu pokoleniu”.

Premier na swoją obronę powiedział, że wprowadzono istotne zmiany w kwestiach finansowania projektów finansowych, więc niewykorzystane środki z poprzedniego budżetu, nie będą musiały być zwracane, a wejdą do kolejnej puli na budowę mieszkań. Varadkar powiedział również, że opozycja trochę nadinterpretuje fakty, bo prawie połowa wypowiedzeń najmu, nie jest ważna.

Wg premiera, domy, które zostały opuszczone przez najemców, nie będą zbyt długo stały puste, bo wkrótce wprowadzą się do nich nowi nabywcy i osoby wracające do kraju z zagranicy. Leo Varadkar uważa jednocześnie, że większość osób, którym doręczono wypowiedzenia najmu, znajdzie inne mieszkanie.

Bogdan Feręc

Źr: RTE News

Photo Twitter RTE News

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bezdomny w śmieciar
Rocznica katastrofy