Sól himalajska wcale nie jest lepsza

Zarówno jej smak, jak i cenę rekompensuje wygląd, czyli to, co jest jej wyróżnikiem, a chodzi o różowy kolor.

Jeden z reporterów The Hard Shoulder’s Kieran Cuddihy przetestował cztery rodzaje soli, a pod lupę wziął Tesco Cooking Salt, LoSalt, Achill Island Smoked Sea Salt oraz CapeHerb & Spice Himalayan Pink Salt. Zdaniem dziennikarza największą „wartość” ma sól kuchenna Tesco, bo kosztuje zaledwie 1,25 € za 1,5 kg.

Inny smak i skład, lepszy, ma sól LoSalt, bo zawiera o 66% mniej sodu, niż typowa sól kuchenna, którą można kupić w Irlandii, a i smakuje nieco lepiej. Tu cena podniosła się już do 3 € za opakowanie 350 gramów.

Następną jest tzw. sól himalajska, która nawiasem mówiąc, wcale nie pochodzi z Himalajów, a mieszkańcy tę właśnie sobie upodobali i wiele w społeczeństwie narosło względem tego produktu mitów. Sól himalajska kosztuje 5,99 € i jak wynika z obliczeń, jest droższa od tej sprzedawanej pod marką Tesco o 379%. Sól, o której mowa, nie ma zbyt intensywnego zapachu, słabszy jest też jej smak, a cena odnosi się chyba tylko do jej koloru.

Za najlepszą sól w Irlandii wg dziennikarza jest ta pochodząca z irlandzkiej wyspy Achill i sprzedawana pod nazwą Wędzona Sól Morska. Sól odznacza się charakterystycznym zapachem dymu z grilla, a pozyskiwana jest na północnym wybrzeżu wyspy Achill i pochodzi prosto z wody morskiej, a nie z solankowych złóż. Sól z Achill nie jest też rafinowana, więc jest produktem całkowicie naturalnym i zawiera wiele minerałów, w tym magnez.  

Sól z wyspy Achill nie jest tania, bo za opakowanie zawierające 75 gramów należy zapłacić 4,90 €, ale zdecydowanie ma najlepszy smak i zapach.

Bogdan Feręc

Źr: News Talk

Photo by Anastasia Zhenina on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ceny paliw podniosł
Fianna Fáil prowadz