Rząd musi podjąć działania, aby powstrzymać nielegalne eksmisje

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin wezwał ministra mieszkalnictwa Darragha O’Briena do szybkiego wdrożenia zaleceń Rady ds. Najmu Mieszkań w sprawie nielegalnych eksmisji. 

Wezwanie pojawiło się po doniesieniach mediów społecznościowych o nielegalnej eksmisji w Waterford, która miała miejsce w weekend.

Poseł Ó Broin powiedział:

– W weekendowe doniesienia w mediach społecznościowych CATU, grupy zajmującej się prawami lokatorów, zwróciły uwagę na nielegalną eksmisję w Waterford. Wpisy w mediach społecznościowych pokazywały niepokojące sceny najemców i ich rzeczy, siłą usuwanych z nieruchomości.  Funkcjonariusze Gardy byli obecni przy eksmisji. W listopadzie ubiegłego roku Darragh O’Brien otrzymał szczegółowy raport od Rady ds. Najmu Mieszkaniowego na temat nielegalnych eksmisji. Minister zażądał sporządzenia sprawozdania w związku z szeregiem głośnych nielegalnych eksmisji, które miały miejsce w 2020 r. Raport, który ukończono w październiku 2021 r., ale ze względów prawnych nie mógł zostać przekazany ministrowi, zawiera pięć rekomendacji. W piśmie przewodnim zawierającym sprawozdanie z listopada 2022 r. przedstawiono cztery dalsze zalecenia wydane w świetle późniejszych nielegalnych eksmisji. Zalecenia RTB są wyjątkowo rozsądne.  Obejmują one potrzebę zatrudnienia w RTB przeszkolonych doradców ds. nielegalnych eksmisji; zaliczenie nielegalnej eksmisji do niewłaściwego zachowania przez wynajmującego;  nakładanie wysokich kar pieniężnych za przeprowadzenie nielegalnej eksmisji; oraz uprawnienia policji do aresztowania bez nakazu każdej osoby uczestniczącej w nielegalnej eksmisji. Darragh O’Brien musi szybko wdrożyć zalecenia Rady ds. Najmu Mieszkań dotyczące nielegalnych eksmisji. Zapewnią one lokatorom dodatkową ochronę w czasie, gdy prawdopodobnie nastąpi wzrost liczby nielegalnych eksmisji. Wydarzenia w Waterford, które odbyły się w ten weekend, po raz kolejny uwydatniły potrzebę wzmocnienia uprawnień RTB i zapewnienia funkcjonariuszom Gardaí bardzo potrzebnej jasności co do ich uprawnień w przypadku nielegalnych eksmisji.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Sinn Fein

Photo by Allan Vega on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Warto uważać. Spot
Zbigniew Stefanik: S