Rosyjski okręt wojenny u wybrzeży Irlandii

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

„Marszałek Ustinow” to siostrzany okręt wojenny zatopionego okrętu „Moskwa”, należący do rosyjskiej marynarki, jaki pojawił się wraz z grupą innych okrętów w okolicy Irlandii.

Obecnie trasa niewielkiej flotylli jest ściśle monitorowana przez Siły Obronne Republiki Irlandii, a jak zaznaczono w komunikacie, „okręty zachowują się niestandardowo”. „Marszałek Ustinow” płynie w konwoju z przynajmniej trzema innymi jednostkami należącymi do Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, chociaż tylko on uzbrojony jest w rakiety manewrujące.

Z danych, jakie udało się zebrać irlandzkim siłom wywiadowczym, wynika, że kawalkada wraca z Morza Śródziemnego do macierzystego portu w północnej części Federacji Rosyjskiej. Ustalono również, że jeden z okrętów był tym, który w lutym tego roku brał udział w manewrach morskich na wodach należących do Irlandii.

Pierwszy raz rosyjskie okręty zauważone zostały na wodach w wyłącznej strefy ekonomicznej Republiki Irlandii we wtorek, jednak nie przekroczyły one irlandzkich wód terytorialnych, chociaż były dosyć blisko tej granicy. Kierunek morskiej marszruty wskazywał jednak, iż okręty mają zamiar wpłynąć na Morze Irlandzkie, ale reakcja Sił Obronnych Republiki wymusiła zmianę ich kierunku.

Rosyjska grupa okrętów wojennych śledzona jest również przez brytyjską fregatę Royal Navy HMS Lancaster.

Siły Obronne Republiki Irlandii stwierdziły, iż „są świadome działalności rosyjskich okrętów i monitorują sytuację”, jednak odmówiono podania większej ilości szczegółów, zasłaniają się stwierdzeniem, że „Óglaigh na hÉireann nie komentuje konkretnych działań operacyjnych”.

W komentarzach mówi się, że rosyjska flotylla okrętów zbliżyła się nieoczekiwanie na granicy wód terytorialnych Republiki Irlandii oraz Wielkiej Brytanii, a te wyznaczone są na ok. 22 kilometrów od wybrzeży obu państw, a i uznano, że zachowują się podejrzanie, gdyż ich trasa nie miała jednoznacznego kursu. Urzędnicy Sił Obronnych Republiki Irlandii i Królewskiej Floty uznali, że w obecnej sytuacji międzynarodowej zachowanie rosyjskich okrętów może budzić zaniepokojenie.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Zdj: Russian cruiser Marshal Ustinov MOD 45164874.jpg

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Koalicja na mieszkan
Utrzymanie wieku eme

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!