Punkty ładowania pojazdów elektrycznych muszą być łatwe do zlokalizowania

Minister transportu Eamon Ryan musi zapewnić, aby publicznie punkty ładowania pojazdów elektrycznych (EV) były przejrzyste i łatwe do zlokalizowania w dedykowanej aplikacji, powiedział rzecznik Fine Gael.

Poseł Alan Farrell powiedział, że zaskakujące jest to, że minister Ryan przyznaje w odpowiedziach na kilka pytań parlamentarnych od posłów, że jego departament nie zna dokładnej liczby ani lokalizacji punktów ładowania pojazdów elektrycznych w całym kraju.

Poseł Alan Farrell:

– To dość zaskakujące, biorąc pod uwagę zasoby, którymi dysponuje jego departament. Tego lata minister Ryan był kilkakrotnie pytany o liczbę zainstalowanych nowych ładowarek i ich lokalizację.  Minister i jego departament powinni być dobrze zorientowani w tej kwestii, ponieważ kraj stara się przewodzić w zakresie zmian klimatycznych. Jednak po prostu nie są. Nie wiedzą, gdzie ludzie mogą ładować swoje pojazdy elektryczne. Jak do tego dopuszczono?

Poseł Fine Gael powiedział również, że staje się to jeszcze większym problemem, biorąc pod uwagę najnowsze dane Towarzystwa Irlandzkiego Przemysłu Motoryzacyjnego (SIMI), które pokazują, że w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku zarejestrowano 18 458 pojazdów elektrycznych, w porównaniu do 11 175 w pierwszych siedmiu miesiącach 2022 roku, a spośród 27 148 nowych samochodów zarejestrowanych w lipcu tego roku 4161 było elektrycznych.

Farrell dodał, że minister i Departament Transportu powinni zapewnić opracowanie aplikacji podkreślającej punkty ładowania, aby zachęcić więcej osób do korzystania z pojazdów elektrycznych.

Poseł Alan Farrell:

– Między sieciami ESB, naszymi lokalnymi władzami planistycznymi i Departamentem Transportu istnieje wyraźny wymóg, aby wszystkie stacje ładowania pojazdów elektrycznych znajdowały się na publicznie dostępnej stronie internetowej lub w aplikacji, z informacjami w czasie rzeczywistym o ich dostępności i pojemności ładowania. To podstawowe narzędzie, które powinno być dostępne dla wszystkich. Rynek pojazdów elektrycznych przeżywa boom, a wybór na rynku jest coraz większy, praktycznie na każdą kieszeń. Zwiększa to wymagania dotyczące krajowego planu sieci ładowania, w połączeniu ze strategiami dotyczącymi infrastruktury pojazdów elektrycznych naszych władz lokalnych. Jedną z największych przeszkód dla osób korzystających z pojazdów elektrycznych jest strach przed brakiem dostępnego publicznego punktu ładowania w pobliżu lub wiedząc, dokąd się udać.

W lipcu 2022 r. uruchomiono Zero Emission Vehicles Ireland (ZEVI) jako wyspecjalizowane biuro, którego zadaniem jest wspieranie konsumentów, sektora publicznego i przedsiębiorstw w dalszym przechodzeniu na pojazdy bezemisyjne.

Poseł Farrell zapytał, „co dokładnie zrobił ZEVI w ciągu 13 miesięcy później”?

Poseł Alan Farrell:

– Zgodnie z pytaniami poselskimi mają one wspierać władze lokalne we wdrażaniu sieci ładowania. Jednak ZEVI nie może nawet powiedzieć ministrowi, ilu z nich udało nam się znaleźć po ponad roku od jego uruchomienia. Musimy być przedsiębiorczy w tej sprawie. Czy wszystkie parkingi publiczne powinny być wyposażone w urządzenia do ładowania pojazdów elektrycznych? Czy powinniśmy pójść za Francuzami i zainstalować panele słoneczne na wszystkich parkingach, aby pomóc zrównoważyć urządzenia do ładowania? Rada Hrabstwa Fingal założyła dwa punkty ładowania w Malahide w 2021 r. Jak trudno byłoby wprowadzić to w całym kraju? Czy Departament Transportu powinien wymagać, aby wszystkie stacje paliw powyżej określonej wielkości lub liczby pomp były zobowiązane do zapewnienia urządzeń do ładowania o dużej pojemności do określonej daty, być może 2026 r. – dlaczego nie? Czas zacząć znacznie ułatwiać życie tym, którzy chcą zdekarbonizować swój transport osobisty.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo by Sheils Motro Group

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: