Przypadkowe finansowanie specjalistycznych usług związanych z zaburzeniami odżywiania zawodzi pacjentów

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Zaburzenia odżywiania są poważnymi i złożonymi chorobami psychicznymi, jednak niezbędne usługi są nadal niedofinansowane przez rząd.

Liderka socjaldemokratów Holly Cairns wezwała ministra zdrowia psychicznego i HSE do wyjaśnienia, dlaczego w tym roku nie przyznano żadnych funduszy na publiczne specjalistyczne usługi związane z zaburzeniami odżywiania.

Holly Cairns powiedziała:

– Byłam bardzo zaniepokojona, gdy dowiedziałem się od Bodywhys – Irlandzkiego Stowarzyszenia ds. Zaburzeń Odżywiania – że te kluczowe usługi specjalistyczne nie otrzymają żadnego finansowania w 2023 r. Odkąd HSE uruchomiło Narodowy Program Kliniczny Zaburzeń Odżywiania (NCPED) w 2018 roku, model finansowania był przypadkowy. Na przykład z 1,6 mln euro przyznanych w 2019 r. żadna z nich nie została wydana, a budżet na 2020 r. nie został zarezerwowany. Podczas gdy finansowanie zostało wydzielone na lata 2021 i 2022, wróciliśmy do sytuacji, w której żadne pieniądze nie zostały zabezpieczone na ten rok. Bodywhys zwrócił uwagę, że osoby żyjące z zaburzeniami odżywiania i ich rodziny potrzebują dostępu do pełnego zakresu specjalistycznych usług publicznych we wszystkich rejonach i społecznościowych organizacjach opieki zdrowotnej (CHO). Podzielam ich frustrację wywołaną ostatnią porażką. Ponadto ogłoszone pięć lat temu plany stworzenia 16 wyspecjalizowanych zespołów zajmujących się zaburzeniami odżywiania – ośmiu dla dzieci/młodzieży i ośmiu dla dorosłych – również są opóźnione. Chociaż oczekuje się, że w tym roku zostanie uruchomionych więcej zespołów, tylko cztery działają zgodnie z modelem opieki uzgodnionym w 2018 r. ze względu na trwające trudności rekrutacyjne. Aby zespół był w pełni operacyjny, musi istnieć konsultant i multidyscyplinarny personel. Ten program wymaga corocznego finansowania, aby dotrzeć do punktu końcowego 16 zespołów, dlatego tak ważne jest konsekwentne finansowanie. Zaburzenia odżywiania to poważne i złożone choroby psychiczne. Jest to dziedzina, która jest stale niedofinansowana, mimo że zaburzenia odżywiania należą do chorób psychicznych, najbardziej związanych ze śmiertelnością. Minister stanu Mary Butler i HSE muszą pilnie interweniować i wyjaśnić, dlaczego istnieje tak niespójne finansowanie, jeśli chodzi o świadczenie publicznych specjalistycznych usług związanych z zaburzeniami odżywiania?

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Photo by Elena Leya on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Najbardziej pechowy
Żałosne zachowanie