Prezydent spotka się z prezydentem

Dzisiaj będzie najważniejszy dzień wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Irlandii, a wynika to z planu, jaki został przygotowany na ten dzień.

Przede wszystkim zaplanowano spotkania prezydenta Bidena z głową irlandzkiego państwa, czyli Michaelem Danielem Higginsem w Áras an Uachtaráin. Podczas odwiedzin u prezydenta, amerykański przywódca weźmie udział w ceremonii sadzenia drzewka pokoju, ale i uderzy w dzwon pokoju, który znajduje się w Phoenix Park.

Następnie prezydent Joe Biden uda się do Farmleigh House, który jest oficjalną rezydencją rządu i spotka się z premierem Leo Varadkarem.

Od kilkunastu dni premier Varadkar podkreśla, że wizyta szefa amerykańskiej administracji jest dla kraju bardzo ważna, a dodał, że to „okazja do uczczenia i odnowienia silnych więzi politycznych, gospodarczych i osobistych, które łączą nasze dwa kraje”.

Kulminacyjnym punktem dzisiejszego porządku dnia stanie się wystąpienie przez połączonymi izbami irlandzkiego parlamentu Oireachtas, a także przez zaproszonym korpusem dyplomatycznym.

Joe Biden stanie się więc czwartym amerykańskim prezydentem w historii, który wygłosi przemówienie przed członkami Dáil oraz Seanad, a poprzedzali go w 1963 roku John F. Kennedy, w 1984 Ronald Reagan i 1995 Bill Clinton.

Na dzisiejszy wieczór zaplanowano również kolację połączoną z bankietem, która odbędzie się na Dublińskim Zamku.

Najbliższą noc prezydent Biden spędzić ma w rezydencji amerykańskiego ambasadora w Dublinie, która mieści się w Phoenix Park, a w piątek po południu poleci na lotnisko Ireland West Airport, by odwiedzić świątynię w Knock, natomiast wieczorem przemawiać będzie do dużego zgromadzenia w Ballina.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Photo Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Alexander P Kapp

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Revolut wprowadza ko
Rząd musi pomóc w