Poniedziałek Wielkanocny może być niespokojny w Derry

Police Service of Northern Ireland (PSNI) uważa, że Wielkanocny Poniedziałek w Derry może być mniej świąteczny niż zazwyczaj, ponieważ planowane są marsze, ale możliwe są również zamieszki.

W całej Irlandii Północnej odbędą się 94 marsze republikanów, co zakwalifikowano, jako potencjalne źródło zagrożenia terrorystycznego, więc północnoirlandzka policja uznała, że należy się odpowiednio do tego przygotować. Wg zastępcy komendanta głównego PSNI Bobbyego Singeltona oprócz legalnych parad i przemarszy, należy spodziewać się również tych, które nie zostały zgłoszone, a spodziewane są również pokazy siły i marsze oddziałów paramilitarnych.

Bobby Singelton:

Mamy do czynienia z bardzo silnym wywiadem społecznym w związku z poniedziałkowymi wydarzeniami i prawdziwym zaniepokojeniem, że mogą nastąpić próby wciągnięcia policji w poważne zamieszki publiczne i wykorzystania tego, jako platformy do przeprowadzania ataków terrorystycznych na policję.

Podobnego zdania jest komendant Derry City & Strabane, nadinspektor Nigel Goddard, który zaznaczył, że PSNI dotarła do informacji, które mówią o przynajmniej dwóch paradach, a te mogą być zarzewiem niepokojów.

Nigel Goddard:

– Organizatorzy parad są prawnie zobowiązani do oficjalnego powiadomienia o swoich zamiarach przed takimi wydarzeniami. Niestety, od czwartku organizatorzy tego nie zrobili. W związku z tym oba te wydarzenia nie są zgłoszone, a zatem automatycznie popełnią przestępstwo, jeśli będą miały miejsce bez powiadomienia. Współpracowaliśmy z kluczowymi przedstawicielami społeczności przed tymi wydarzeniami i zachęcamy organizatorów do rozważenia złożenia wymaganej dokumentacji do Komisji Parad, ponieważ jest jeszcze na to czas. Jako policja mamy zawodowy obowiązek podejmowania działań zapobiegających występowaniu przestępstw, utrzymania spokoju i bezpieczeństwa ludzi. Naszym zamiarem jest nadzorowanie tych wydarzeń proporcjonalnie w ciągu dnia. Jeśli jednak oba wydarzenia nie zostaną zgłoszone, będzie to wymagało większej obecności i operacji policji, niż gdyby te wydarzenia zostały zgłoszone i legalne. Operacja zbierania dowodów będzie miała miejsce w mieście, gdy będą miały miejsce te wydarzenia, po czym dokonamy przeglądu zebranych dowodów w celu zidentyfikowania wszelkich przestępstw, które mogą zostać popełnione.

PSNI dodaje, że przygotowane jest na wszelkie ewentualności, a zgromadzono w Irlandii Północnej znacznie więcej sił porządkowych, które miały być wykorzystane do zabezpieczenia wizyty prezydenta Joe Bidena. Policja Irlandii Północnej twierdzi również, że w pogotowiu są siły specjalne, a mogą być wykorzystane, o ile zajdzie taka konieczność.

PSNI przygotowane jest też na wtorek, kiedy planowana jest w Belfaście wizyta amerykańskiego prezydenta, a i wizytować będzie północ irlandzkiej wyspy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

Cała operacja, czyli ochrona wielkanocna i wizyty Joe Bidena w Irlandii Północnej, co wiąże się z 25. rocznicą podpisania Porozumienia Wielkopiątkowego, kosztować ma 7 milionów funtów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Geoffrey Moffett on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland to urge NATO
Lotnisko w Dublinie