Poczta Polska uruchomiła sorter paczkowy w lubelskiej sortowni

Lubelska inwestycja to druga z trzech nowoczesnych maszyn do automatycznego sortowania przesyłek KEP (kurierskich, ekspresowych i paczkowych), które poczta Polska oddaje w tym roku do użytku w swoich sortowniach. Wartość sortera to niemal 50 mln złotych.

W ramach projektu rozbudowy Architektury Sieci Logistycznej (ASL) Poczta Polska sukcesywnie przekształca swoją infrastrukturę logistyczną z listowej na paczkową. W 2021 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło decyzję o dokapitalizowaniu Poczty Polskiej sumą wysokości 190 mln zł. Środki te zostały przekazane na zakup i montaż sorterów przesyłek kurierskich oraz listowych. Pełna kwota nakładów inwestycyjnych przeznaczonych na ten cel wyniosła 350 mln zł. Modernizacja i budowa centrów logistycznych oraz ich umaszynowienie ma zapewnić efektywną obsługę rozwijającego się rynku e-commerce.

Sortownia w Lublinie pełni istotną funkcję dla obsługi logistycznej klientów obsługując w fazie nadawczej kilka tysięcy podmiotów m.in z branży e-commerce, sektora finansów publicznych, sieci sprzedaży stacjonarnej. Dziennie przez sortownię przechodzi około 300 tys. sztuk przesyłek.

„Marka Poczty Polskiej zobowiązuje do śmiałych i odważnych inwestycji. Chcemy być wiodącą na polskim rynku spółką świadczącą usługi kurierskie, gdyż uważamy, że rynek odchodzi od tradycyjnych listów. Aby to osiągnąć inwestujemy w modernizację obiektów logistycznych i parku maszynowego. Wzrost terminowości, przepustowości sieci i optymalizacja kosztów związanych z obsługą przesyłek, przełożą się na wzrost konkurencyjności naszych usług” – podkreślał Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

W uroczystości pierwszego uruchomienia nowego sortera udział wziął Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, nadzorujący Pocztę Polską.

„Dokonujemy dużego skoku cywilizacyjnego, więc i zmienia się Poczta Polska. Musi dostosować się do warunków rynkowych. Ta inwestycja na Lubelszczyźnie podniesie standard usług w regionie i kraju” – przekonywał Jan Kanthak.

Lech Sprawka, wojewoda lubelski, zwracał uwagę na finansowe wsparcie Poczty Polskiej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

„Poczta to firma o strategicznym znaczeniu, musi się rozwijać i świadczyć swoje usługi także w sytuacjach kryzysowych. Dotychczas duże inwestycje nas nieco omijały, być może z racji położenia geograficznego. Cieszę się, że to się zmienia” – zauważył Lech Sprawka.

W uroczystości uczestniczyli również Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego, przedstawiciele Służby Celno-Skarbowej oraz pracownicy Poczty Polskiej.

Maszyna sortująca typu „Cross Belt” jest wyposażona w trzy podajniki ręczne, jeden teleskopowy, dwa stanowiska w strefie kodowania ręcznego, 98 ześlizgów kierunkowych, pięć ześlizgów specjalnych, 48 ześlizgów pionowych oraz strefę podawania ręcznego małych przesyłek bezpośrednio na tace sortera (siedem stanowisk). Długość całej pętli sortera wynosi 285 m, a jego wydajność operacyjna pozwoli na posortowanie ok. 7 tys. przesyłek na godzinę (z prędkością 2,5 m/s dla przesyłek standardowych).

„Sorter to krok milowy, zastąpienie pracy ludzkich rąk, pełna automatyzacja” – zachwalał Krzysztof Falkowski.

Urządzenie jest „szyte na miarę” i dostosowane do potrzeb użytkowych Poczty Polskiej, jak również wielkości oraz potencjału sortowni. Rozwiązanie pozwoli na obsługę różnej wielkości przesyłek. Komponent IT stanowi integralną część tej inwestycji, zarówno systemu automatyzacji procesu odczytywania kodów, jak i integracji z innymi systemami informatycznymi Poczty. Montaż zrealizowała firma BEUMER Group Poland.

„To pierwsza tego typu automatyczna maszyna we wschodniej części Polski. Inwestycja kosztowała około 50 mln złotych. Dzięki zrealizowanej inwestycji spółka będzie dysponowała w pełni zmodernizowanym oraz umaszynowionym obiektem logistycznym. Zyskają na tym zarówno klienci, oczekujący najwyższej jakości świadczonych przez nas usług, jak też pracownicy, którym znacząco poprawią się warunki pracy. Już teraz planujemy dalszy, zautomatyzowany rozwój Poczty Polskiej” – podsumował Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Lubelski sorter to drugie takie urządzenie oddane do użytku w tym roku. W maju uruchomione zostało urządzenie tego typu we Wrocławiu, a w trzecim kwartale br. planowane jest zakończenie montażu kolejnego sortera w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą. Jednym z realizowanych obecnie przedsięwzięć strategicznych Poczty Polskiej jest również najem i umaszynowienie sortowni Warszawa II w miejscowości Ciemne k. Radzymina. Ta maszyna ma zostać oddana do użytku w II kw. 2024 roku.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Fot. Poczta Polska

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
W sierpniu inflacja
Prof. Tomasz Grzegor