Odzież świąteczna z drugiej ręki

Rzeczniczka Partii Pracy ds. klimatu senator Rebecca Moynihan wyraziła poważne obawy w związku z konsekwencjami dla środowiska branży szybkiej odzieży jednorazowej po najnowszym badaniu Oxfam, które wykazało, że 26% osób zamierza kupić nowatorską odzież bożonarodzeniową, która prawdopodobnie będzie nosiła minimalne ślady użytkowania.

Senator Moynihan powiedziała:

– Odkrycia Oxfam podkreślają pilną potrzebę kompleksowych działań, aby zaradzić skutkom klimatycznym naszych wyborów w zakresie mody świątecznej. Gwałtowne zmiany w branży modowej okazują się katastrofą ekologiczną.

– Nie możemy przymykać oczu na fakt, że jest to drugi co do wielkości podmiot zanieczyszczający wodę na świecie i odpowiedzialny za oszałamiające 10% światowej emisji dwutlenku węgla, przewyższający nawet łączny wpływ lotnictwa i żeglugi na środowisko.

– Aby skutecznie rozwiązać ten problem, rząd musi skierować zasoby do przedsiębiorstw społecznych, które umożliwiają gospodarkę o obiegu zamkniętym w przypadku odzieży. Weźmy na przykład wspaniałą pracę wykonaną przez sklep wymiany ubrań Crumlin Clothes, lokalne centrum ponownego wykorzystania ubrań.

– Rozważając zakup odzieży świątecznej, błagam, aby wybierali rzeczy z drugiej ręki dostępne w lokalnych sklepach charytatywnych. Decydując się na ulubioną odzież, nie tylko ograniczamy ilość odpadów, ale także przyczyniamy się do minimalizacji szkód środowiskowych, jakie wywiera przemysł modowy.

– Wzywam rząd do przeznaczenia większych funduszy i zasobów na rzecz przedsiębiorstw społecznych wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym w branży odzieżowej. W przypadku braku postępu w polityce konsumenci decydujący się na odzież używaną ze sklepów charytatywnych nie tylko zmniejszają ilość odpadów, ale także przyczyniają się do bardziej zrównoważonej przyszłości naszej planety.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Partia Pracy

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jest zima…
Sprawca wypadku dost