Obowiązek noszenia masek może wrócić

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Minister zdrowia Stephen Donnelly postawił dzisiaj na agendzie posiedzenia rządu kwestię obowiązkowego noszenia masek ochronnych, co może być wprowadzone w przypadku wzrostu ilości zakażeń koronawirusem.

Jak podczas omawiania swojej propozycji powiedział minister Donnelly, obowiązkowe noszenie masek może stać się konieczne, jeżeli poziom zakażeń koronawirusem nadal będzie wzrastać, a rząd wysłuchał argumentów szefa resortu zdrowia z uwagą. Minister przedstawił też aktualną sytuację związaną z ilością zakażeń, a także zaproponował do rozważenia środki zapobiegawcze, jakie mogłyby zostać wprowadzone, aby przeciwdziałać wzrostowi zakażeń i wywołania epidemii na skalę krajową.

Obecnie mówi się dopiero o możliwości wprowadzenia obowiązku noszenia masek, ale mogą pojawić się niebawem zalecenia, iż te trzeba będzie nakładać w niektórych miejscach publicznych, w tym komunikacji miejskiej i skupiskach ludzkich.   

O ile takie zalecenie się pojawi, a nie przyniesie rezultatów, to następnym krokiem może być wprowadzenie obowiązku nakładania masek w transporcie publicznym, we wszystkich jednostkach opieki zdrowotnej na terenie kraju, ale poprzedzone będzie to „dokładną oceną sytuacji oraz wskaźników z uwzględnieniem perspektyw osobistych, etycznych oraz dotyczących zdrowia publicznego” – mówił Donnelly.  

Minister Donnelly dodał:

– Każde takie zalecenie będzie realizowane w sposób proporcjonalny, będzie najmniej inwazyjnym środkiem do osiągnięcia zidentyfikowanych i uzasadnionych celów w zakresie zdrowia publicznego oraz będzie miało ograniczony czas trwania.

Minister przypomniał członkom gabinetu, że obecnie wciąż zachęca się do noszenia masek w transporcie publicznym oraz w placówkach opieki zdrowotnej, ale nie ma prawnego obowiązku zakrywania twarzy i można ten środek stosować dowolnie.

Minister Stephen Donnelly:

– Osoby, które są podatne na Covid-19, powinny ponadto zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z działaniami, które mogą podjąć, i podejmować środki w celu optymalnej ochrony. Osobom wrażliwym zaleca się rozważenie noszenia masek w zatłoczonych pomieszczeniach, które mogą dotyczyć na przykład spotkań towarzyskich lub innych oraz wydarzeń masowych.

Departament Zdrowia opracowuje też tzw. Plan Gotowości Covid-19, a w tym znajdą się środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się zakażeń koronawirusem, ale także obszary identyfikacji zakażeń, testowania, śledzenia kontaktów, szczepień, terapii, interwencji niefarmaceutycznych, wentylacji i filtrowania powietrza w pomieszczeniach i w środki zaradcze w komunikacji pasażerskiej.

Plan określać ma jednocześnie, w jaki sposób kraj będzie reagował na pojawienie się nowego/nowych wariantów Covid-19, które mogą wpływać na zwiększone zagrożenie zachorowaniami dla większej części populacji.

W nowym planie przeciwdziałania zakażeniom zawarty został też punkt o szybkim wprowadzeniu środków o wyższym stopniu, więc eskalacji działań związanych z testowaniem osób podejrzanych o zakażenie, śledzeniem kontraktów, ale i nadzór wirusa. Plany obejmują również natychmiastowe wprowadzenie szczepień dla całej populacji, która będzie się do tego kwalifikować, ale tylko w przypadku, kiedy zachodzić będzie taka konieczność.

W tej sprawie wypowiedział się minister ds. wydatków i reform z Fianna Fáil Michael McGrath, który stwierdził, że wprowadzenie ponownego obowiązku noszenia masek wymagać będzie oficjalnych porad dotyczących zdrowia publicznego.

Minister ochrony socjalnej Heather Humphreys tłumaczyła natomiast, że posiedzenie rządu, nie było miejscem omówienia obowiązku noszenia masek, bo rząd chce tego uniknąć, ale zachęcać będzie do ich używania w niektórych miejscach.

Wicepremier Leo Varadkar wyraził nadzieję, że nawet w przypadku wzrostu ilości zakażeń koronawirusem, kraj poradzi sobie z opanowaniem sytuacji bez wprowadzania dodatkowych i uciążliwych ograniczeń. Premier In spe zwrócił się jednak do społeczeństwa, aby w miejscach zatłoczonych i wszędzie tam, gdzie znajduje się duża ilość osób, maski były nakładane.

Leo Varadkar zachęcał też do korzystania ze szczepień podstawowych i dawek przypominających.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Engin Akyurt from Pixabay

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd wprowadza maks
Polska jednym z najb

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!