Nie można całkowicie zrezygnować z „brudnych” źródeł energii

To potwierdzają dane z Central Statistics Office (CSO), a mówią, że zużycie gazu w Irlandii wzrasta wraz ze słabnącą siłą wiatru.

Tak stało się w lutym tego roku, kiedy całkowite zużycie gazu w Irlandii wzrosło o 7,8%, a powodem było wyższe o 33% zużycie tego nośnika energii przez elektrownie. Tu właśnie pojawiają się farmy wiatrowe, które w lutym produkowały mniej energii elektrycznej, a wszystko za sprawą niskich prędkości wiatru, jaki pojawiał się na wyspie.

Co ciekawe, ustalono to nie tylko na podstawie danych, jakie przekazane zostały przez elektrownie, ale też dostawców detalicznych gazu, którzy do gospodarstw domowych dostarczyli w porównaniu z lutym 2022 roku o 19% mniej błękitnego paliwa. Podobnie działo się w małych firmach, które w lutym tego roku ograniczyły zużycie gazu, a powodem były wyższe od typowych temperatury powietrza.

Statystyczka w dziale środowiska i klimatu CSO Dympna Corry powiedziała:

– Całkowite zmierzone zużycie gazu wyniosło w lutym 2023 r., 4586 gigawatogodzin (GWh), czyli o 8% więcej niż w lutym 2022 roku. Gaz zużywany przez elektrownie do produkcji energii elektrycznej w lutym 2023 roku był o 33%, przewyższył poziom z lutego 2022 roku, a zużycie było też wyższe o 17%, niż w lutym 2021 roku. Zużycie gazu przez odbiorców nieopomiarowanych codziennie było o 19% niższe niż w lutym 2022 r. i o 24% niższe niż w lutym 2021 r.

Na podstawie informacji, jakie przekazało CSO Met Éireann, ustalono, że w lutym na lotnisku w Dublinie średnia prędkość wiatru była niższa przez 24 z 28 dni tego najkrótszego miesiąca w roku, co porównano do analogicznego okresu roku ubiegłego, a w związku z tym, wyprodukowano mniej energii z wiatru. Do sieci elektroenergetycznej ze źródeł odnawialnych trafiło więc mniej prądu i należało uzupełnić braki w sposób konwencjonalny.

CSO posłużyło się również danymi ze wskaźnika cen konsumpcyjnych dla nośników energii oraz innych i analiza wykazała, że ceny mieszkań, wody, energii elektrycznej, gazu oraz innych paliw podniosły się miesiąc do miesiąca w lutym 2023 roku o 0,9%, natomiast w ujęciu rocznym o 26%. Energia elektryczna zdrożała w tym okresie o 62,7%, gaz zdrożał w rok o 86,1%, a olej opałowy dla gospodarstw domowych o 17,3%.

Dodatkowo Central Statistics Office opublikowało dane z Gaz Networks Ireland, a te mówią, że w lutym w ujęciu rocznym popyt na gaz obniżył się o 11%, a miesięcznym o 25%.

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Photo by Ilse Driessen on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie ma co świętowa
Coraz więcej pracow