Narasta fala zachowań rasistowskich

W ostatnich miesiącach obserwuje się w Irlandii wzrost niechęci do osób mieszkających w ośrodkach dla uchodźców, a i wzrosła aktywność grup skrajnie prawicowych, co stało się podstawą do twierdzeń, że rośnie ilość zachowań o zabarwieniu rasistowskim.

Mówi się również, że po pikietach przed ośrodkami dla uchodźców, wzrosła ilość teorii spiskowych, w tym o ideologii skrajnej, ale podniosła się też niechęć wobec niektórych grup imigracyjnych. Na to odpowiedział premier Leo Varadkar, który stwierdził, że fala rasizmu w kraju wyraźnie narasta, co obserwowane jest głównie w dużych ośrodkach miejskich, a i dodał, że niechęć wobec osób o ciemniejszym zabarwieniu skóry, również ma miejsce.

Kierując się wieloma hasłami grup skrajnych, część mieszkańców Irlandii zaczęła zmieniać postawy wobec imigrantów, którzy mieszkają i pracują na wyspie, co premier Varadkar skwitował następującymi słowami:

– A potem ludzie faktycznie stosują przemoc wobec osób innego koloru skóry lub innego pochodzenia etnicznego, co jest naprawdę niepokojące.

Wcześniej w sprawie rosnącego poziomu rasistowskich zachowań i aktywności grup skrajnych, przede wszystkim o konotacjach prawicowych, wypowiedział się komisarz Gardy Drew Harris, a uznał, że widać w Irlandii wzrost takich postaw, jednak nie na tak wysokim poziomie, jak ma to miejsce w innych państwach europejskich.

Również o tę opinię komisarza Harrisa zapytano premiera, a wówczas Varadkar odparł, że interpretacja słów szefa Gardy, przynajmniej przez niego jest nieco inna. Leo Varadkar uznał, iż wypowiedź Drew Harrisa ma chyba związek z większą ilością polityków skrajnej prawicy, jacy zasiadają obecnie w parlamentach i rządach krajów z kontynentu europejskiego i nie łączyłby tego z pojawiającymi się zachowaniami na tamtejszych ulicach.

Leo Varadkar powiedział:

– Jeszcze tam nie jesteśmy. O ile w ogóle mamy partie skrajnie prawicowe, nie są one znacząco reprezentowane w Dáil. Ale obserwujemy wzrost rasizmu, to dla mnie bardzo oczywiste.

Bogdan Feręc

Źr: Breaking News

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Prawie milion euro s
Tak kończy się irl